rmdsz 1
2024. április 18., csütörtök Andrea napja
árfolyam:
1 euro = RON
1 dollár = RON
100 forint = 0 RON

Felmérés: Erdély gazdasági fejlesztését várják el az RMDSZ-től a választók

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

Rossz irányba haladnak a dolgok az országban a romániai magyarok 70 százaléka szerint. A magyar választók elsősorban az egészségügyi szolgáltatások javítását, a minimálbér növelését, Erdély gazdasági fejlesztését várják el az RMDSZ-től – derül ki a Kvantum Research legfrissebb közvélemény-kutatása szerint.


A szeptember második felében végzett felmérés adatai azt mutatják, hogy az erdélyi magyaroknak rossz a közérzete: mindössze 20 százalékuk vélekedik úgy, hogy a dolgok jó irányba haladnak Romániában. Ez az arány a fele annak az adatnak, amit két éve, 2014 novemberében mértek a szociológusok.

 

 

Az általános borúlátás ellenére az erdélyi magyaroknak több mint a fele (54 százalék) elégedett az életkörülményeivel. Érdekesség, hogy az előző években végzett felmérésekkel összehasonlítva kiderül: a megkérdezettek még soha nem voltak ilyen nagy arányban elégedettek az életkörülményeikkel. A válaszadóknak szintén csaknem a fele (46 százalék) gondolja úgy, hogy egy év múlva ugyanilyenek lesznek az életkörülményei.

A felmérést végző szociológusok összeállították az erdélyi magyarok RMDSZ-szel szembeni elvárásainak toplistáját is. Érdekesség, hogy a közösségi ügyek a középmezőnybe kerültek, a választók elsősorban a jólétük javításához kapcsolódó kérdések megoldását igénylik az érdekvédelmi szövetségtől: az egészségügyi szolgáltatások javítását, a minimálbér növelését, Erdély gazdasági fejlesztését, a lakásfenntartási költségek csökkentését, a gazdák támogatását.

 

 

A felmérés a magyar politikusok ismertségére és megbízhatóságára is rákérdezett. A válaszadók Kelemen Hunor RMDSZ-elnökben bíznak a leginkább (71 százalék) és Biró Zsolt MPP-elnökben legkevésbé (19 százalék). Az Erdélyi Magyar Néppárt elnökének, Szilágyi Zsoltnak a népszerűsége leszálló ágban van: míg 2014 szeptemberében az erdélyi magyarok 35 százaléka bízott benne, ma ez az arány csak 26 százalék.

A román politikusok közül a válaszadók továbbra is Klaus Johannisban (50,5 százalék) bíznak a leginkább, a második helyezett Dacian Ciolos miniszterelnök (29 százalék), Victor Ponta bukott miniszterelnök (10,2) pedig a harmadik (10 százalék). Érdekesség, hogy az államfő megítélése nagyot romlott másfél év alatt: 2015 márciusában még az erdélyi magyar 85 százaléka bízott benne.

 

 

A politikai szervezetek közül az RMDSZ-ben (76,7 százalék) bíznak a legtöbben. Az EMNP-ben és az MPP-ben nagyjából azonos arányban (32,4 és 36,7 százalék) bíznak az erdélyi magyarok. Az RMDSZ-be vetett bizalom tíz százalékponttal nőtt az elmúlt másfél évben. Javult ebben az időszakban az MPP megítélése is, az EMNP-é azonban romlott.

A romániai társadalom átlagához hasonlóan az erdélyi magyarok az intézmények közül az egyházakban (79,6 százalék) bíznak a legjobban, a második helyre az önkormányzatok (57,9), a harmadikra az Európai Unió (41,5) került. A korrupcióellenes ügyészégben (DNA) 37,4 százalék bízik. Érdekesség, hogy az EU megítélése nagyon sokat romlott az elmúlt évekbe, és a korábbi felmérésekhez hasonlítva mélyponton van az erdélyi magyarok körében. Az DNA megítélése az elmúlt másfél évben szintén romlott.

A felmérés szerint az erdélyi magyarok nagy többségének (78 százalék) fontos, hogy az RMDSZ képviselői ott legyenek Románia parlamentjében, 73,5 százalékuk szerint pedig az erdélyi magyarságot egyetlen szervezetnek kellene képviselnie a bukaresti törvényhozásban.

 

 

Az adatok azt vetítik előre, hogy az erdélyi magyaroknak több mint a fele elmegy szavazni a december 11-i parlamenti választásokon, 54 százalék legalábbis ezt biztosra veszi. Ez a részvételi szándék alacsonyabb a másfél évvel ezelőtt mért 60 százaléknál. A pártok támogatottságának megoszlása a biztos szavazók körében: RMDSZ  - 78,6, EMNP – 4,6, MPP – 2,3 százalék. Az RMDSZ-re szavazók aránya 9 százalékpontot nőtt az utóbbi másfél évben. A román pártok támogattsága a magyarok körében rendkívül alacsony, a PSD-é 1,5 százalékos, a PNL-é 1,2 százalékos.

A szavazókorú magyarok közel 85 százaléka támogatja, hogy a választások után az RMDSZ tagja legyen a kormánynak. Ugyanakkor sokkal többen szeretnék azt, hogy az RMDSZ a PNL-vel kormányozzon (48,1 százalék), mint azt, hogy a PSD-vel lépjen koalícióra (28,7). 

 

A felmérés az etnikumközi viszonyok megítélésre is kitér. Az adatok szerint a magyarok 40 százaléka konfliktusosnak tartja a magyarok és a románok kapcsolatát, 61 százalék szerint ez az a viszony az elmúlt egy évben nem változott. Érdekesség, hogy az elmúlt négy évben nőtt azoknak az aránya, akik szerint javult a román-magyar viszony. A magyarok 30 százaléka ugyanakkor úgy véli: ez a viszony romlani fog Erdély és Románia egyesülésének 100 éves évfordulója miatt. 

A felmérés szeptember 15. és október 1. között készült 1236 fős mintán, 2,8 százalékos hibahatárral.

maszol.ro

 

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


k rmdsz
Uj Szo

PIACZ, apróhirdetések

Ajánlatok kölcsön pénzt az egyének közötti súlyos Ajánlatok kölcsön pénzt az egyének közötti súlyos Itt egy Kész az olcsó fogyasztása (...)

Ajánlatok kölcsön pénzt az egyének közötti súlyos Ajánlatok kölcsön pénzt az egyének közötti súlyos Itt egy Kész az olcsó fogyasztása (...)

Ajánlatok kölcsön pénzt az egyének közötti súlyos Ajánlatok kölcsön pénzt az egyének közötti súlyos Itt egy Kész az olcsó fogyasztása (...)

adj fel hirdetést
Rmdsz
tmh
Reklam
Reklam
Reklam
k rmdsz
banyavidek