k rmdsz
2024. április 20., szombat Konrád, Tivadar napja
árfolyam:
1 euro = RON
1 dollár = RON
100 forint = 0 RON

„Szenvedélyesen kell élni a mának” – elstartolt a 2018-as Főtér Fesztivál – Nagybányai Magyar Napok

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

Ezzel a meghatározó igével nyitotta meg a nagybányai Szentháromság templom esperese, Szmutku Róbert azt a két éves programsorozatot is, amellyel a város katolikus templomának ünnepli a 300 éves létezését.


A Fesztivál főszervezője, Pintér Zsolt köszöntötte a jelenlévőket és miután ismertette a hétfői programot, majd hangsúlyozta, hogy a Szentháromság templomra minden egyes nagybányai lakos büszke, legyen az bármilyen felekezetű, hiszen a már 1718-ban álló épület sokat adott a nagybányai magyarságnak. Úgy ahogy a tavaly is (a 2017-es Főtér Fesztivál első napján avatták fel a Híd utcai iskolát), most is nagy megtiszteltetés ebben az ikonikus épületben megnyitni a Fesztivált.

Ezután Szmutku Róbert mondott rövid köszöntő beszédet, melyben nyomatékosította, hogy a „múlt olyan életképeket hoz elő, amiből tanulni tudunk és később építeni”, majd közölte, hogy ez a megemlékezés csak a kezdet, mivel 2020-ban lesz 300 éve annak, hogy a Szentháromság templomot felszentelték. A két év alatt pedig programsorozatot és olyan különféle kultúrprogramokat tervez, amelyek ugyanakkor segítik egységessé tenni a nagybányai magyar közösséget.

Turtureanu Róbert atya ezt követően nagyvonalakban bemutatta a Szentháromság templom épületének 300 éves történetét, amelyet mesteri szakdolgozatában aprólékosan dolgozott fel. Ismertetőjéből kiderült, hogy a Szentháromság templom a korabeli Szent Márton templom megmaradt alapjaiból épült, és 1718-ban lett kész. Nem lehet tudni pontosan, hogy ki tervezte vagy azt, hogy ki kivitelezte, de az biztos, hogy a jezsuita rend nagy szerepet vállalt benne. A két tornyú barokk épület kinézetét és belsejét helyi tendenciák és hagyományok befolyásolták, valamint a 19. és 20. században is még végeztek kiegészítő munkálatokat, illetve 1782. szeptember 6-án II. József császár pedig a városnak ajándékozta. Berendezése, díszítése arányos, kifinomult ornamentikát, elegáns alappilléreket és aranyozott oszlopdíszeket láthatnak az oda belépők, illetve a Szentháromság eszményképe miatt van mindkét oldalon 3-3 oltár. 1936-ban felújították a belsejét, és egy Pécsett készült orgonát is raktak. Már 1691-től anyakönyvet is vezettek a jezsuiták.

Az ünnepi szentmisében, az esperes igéjében külön kiemelte azt, hogy a nagybányai közösségnek össze kell tartania, a múltból tanulni, a jelenben szenvedéllyel élni, ahhoz, hogy a jövőt is megtudjuk élni.

Mezei József Nagybányán tevékenykedő festő nagymonográfiájának bemutatásán a könyv szerzője, Nagy Gyöngyvér és Pintér Zsolt beszélt a festőművész életéről és munkásságáról, de arról is, hogy melyek voltak azok a festmények, amelyeket a Szentháromság templomának festett. Az est a cinteremnél folytatódott tovább egy kellemes hangulatú állófogadással és a Carmina Renascentia koncertjével.

Mihály Kriszta - nagybánya.ro

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


k rmdsz
Uj Szo

PIACZ, apróhirdetések

Személyi kölcsönök egyszerű formaságokkal Jó reggelt kívánok ! Nehezedre esik a problémáid kezelése? Mondj nemet a problémákra...ez (...)

Személyi kölcsönök egyszerű formaságokkal Jó reggelt kívánok ! Nehezedre esik a problémáid kezelése? Mondj nemet a problémákra...ez (...)

Személyi kölcsönök egyszerű formaságokkal Jó reggelt kívánok ! Nehezedre esik a problémáid kezelése? Mondj nemet a problémákra...ez (...)

adj fel hirdetést
Rmdsz
tmh
Reklam
Reklam
Reklam
k rmdsz
banyavidek