rmdsz 1
2024. március 29., péntek Gedeon napja
árfolyam:
1 euro = RON
1 dollár = RON
100 forint = 0 RON

Mi áll a katari helyzet hátterében?

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

Katarban az elszigetelés miatt megszakadt az élelemellátás, kitört a felvásárlási láz. Azzal vádolják az országot, hogy terroristákat támogat.


Egyre feszültebbé válik közel-keleten a Katar miatt kialakult diplomáciai válság. Hétfőn megszakította a diplomáciai kapcsolatot a félszigeten lévő, Arab-öböl nyugati felén fekvő országgal Bahrein, az Egyesült Arab Emírségek, Jemen és Szaúd-Arábia, később pedig Egyiptom, Líbia, Mauritius és a Maldív-szigetek is. A döntést azzal magyarázták, hogy Katar beavatkozik a belügyeikbe,

nemzetbiztonsági kockázatot jelent, valamint terrorszervezeteket támogat. A diplomáciai kapcsolatok megszakítása mellett egyéb intézkedéseket is foganatosított, megszakítva a tengeri és a légi közlekedést Katarral. A vádakra reagálva hétfőn a közel-keleti emírségek minisztériuma közölte, hogy nem avatkozik bele más országok szuverenitásába, és tiszteletben tartja az Öbölmenti Együttműködési Tanács alapokmányát. A Financial Times úgy tudja, Doha egymilliárd dollár értékű váltságdíjat fizetett az Irakban elhurcolt katari királyi család 26 tagjáért, akiket Dél-Irakban egy vadászatról raboltak el ismeretlen fegyveresek. A király családot 2015 decemberében rabolták el, majd közel két évvel később, 2017 áprilisában engedték szabadon. Az AP hírügynökség akkor arról számolt be, hogy a Szaúd-Arábiához közeli Dél-Irakban lévő sivatagban, ahol a királyi család tábora is volt, több milícia is tevékenykedik, de a katari királyi család elrablását egyik szervezet sem vállalta magára. Az arab média a királyi család elrablását követően azt közölte, hogy a Kataib Hezbollah siíta milícia állhat az akció mögött, de ezt a csoport tagadta. A Financial Times szerint a királyi családért váltságdíjként fizetett összeg egy része nem csak katari méltóságok kiszabadítását célozta, hanem a pénz egy részét 50, dzsihadisták által Szíriában elfogott személy kiszabadítására fordították. Sajtóértesülések szerint a pénz az al-Kaida nemzetközi terrorhálózattal kapcsolatban lévő fegyveres csoporthoz, valamint iráni biztonsági tisztségviselőkhöz folyt be.

Az eset kapcsán Muhammad bin Abdul Rahman ász-Száni sejk, katari külügyminiszter az al-Dzsazirának azt nyilatkozta, hogy az ország kész a diplomáciai válságot párbeszéd útján rendezni. A diplomáciai kapcsolatok megszakításán túl több ország, Egyiptom, az Egyesült Arab Emirátusok, Szaúd Arábia és Bahrein is lezárta a légterét a katari repülőgépek előtt. Ennek következtében nem csak, hogy nem szállhatnak le az említett országokban katari repülők, de azok légterét is kötelesek elkerülni. Ez a lépés komoly problémákat okozhat a Qatar Airways számára, ugyanis az ország egy félszigeten fekszik, melyet nyugatról Szaúd-Arábia, délen és keleten az Emirátusok határolnak, így a felszálló gépek az országot csak Irán felé hagyhatják el, nagy kerülővel. Kis ország, nagy problémák. Mindemellett Katart szárazföldön csak Szaúd-Arábiából lehet megközelíteni, a diplomáciai kapcsolatok megszakítása után pedig Rijad lezárta a határt. Ez azért jelent problémát Katar számára, mert az élelmiszerellátása ezen a szárazföldi útvonalon történik, így

Dohára még nagyobb nyomás nehezedik. Ennek következtében az országban kitört a vásárlási láz, az emberek megrohanták az élelmiszerboltokat. A Reuters szerint az Egyesült Arab Emírségek és Szaúd-Arábia a banki tranzakciók felfüggesztését is kilátásba helyezte. Katar és a szomszédos országok közti viszony gyors megromlásához az is hozzájárult, hogy a katari Tamim bin Hamad Al Thani sejk az állami hírügynökségeknek nyilatkozva védelmébe vette Iránt, Donald Trump amerikai elnököt pedig kritizálta a közel-keleti látogatása után kialakult Irán-ellenes hangulat miatt. A szomszédos országok felemelték hangjukat a katari állami hírügynökségek felületein megjelent kijelentésekkel kapcsolatban.

Ezt követően az állami média törölte a felháborodást kiváltott anyagokat, a megjelent híreket pedig kibertámadással magyarázták. Mindez befolyásolhatta a térségben lévő hatalmi helyzetet, ugyanis Szaúd-Arábia és Irán, a két rivális ország más feleket támogat a szíriai konfliktusban és Irakban is. Katar azáltal, hogy egyre határozottabban Irán mellett foglalt állást, felborította a térség amúgy is kényes egyensúlyát, ezért pedig elkezdődött Katar elszigetelése.

(transindex.ro)

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


Reklam
Uj Szo

PIACZ, apróhirdetések

Magánszemélyek közötti hitelajánlat pénzügyi nehézségekkel küzdő személyek számára. Magánszemélyek közötti hitelajánlat pénzügyi nehézségekkel küzdő személyek számára. (...)

Magánszemélyek közötti hitelajánlat pénzügyi nehézségekkel küzdő személyek számára. Ö Magánszemélyek közötti hitelajánlat pénzügyi nehézségekkel küzdő személyek számára. (...)

Üdvözölni! Ha bármilyen helyzetre pénzre van szüksége, írjon nekem személyes igényei miatt. Hiteleket és befektetéseket vállalok mindenféle ügylethez. Kérjük, a hiteligénylésben pontosan adja meg a kért összeget és dátumot, hogy cserébe be tudjam mutatni Üdvözölni! Ha bármilyen helyzetre pénzre van szüksége, írjon nekem személyes igényei (...)

adj fel hirdetést
n
tmh
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
banyavidek