1 dollár = RON
100 forint = 0 RON

Németország negyedszer világbajnok

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

A német válogatott nyerte meg a brazíliai labdarúgó-világbajnokságot, miután a vasárnapi fináléban hosszabbításban 1-0-ra legyőzte az argentin csapatot.

A gól nélküli rendes játékidőt követően a mindent eldöntő találatot Mario Götze szerezte a 113. percben. Ez a találat a 171. volt a mostani tornán, ami beállította az 1998-as gólcsúcsot.

A Nationalelf története során 1954, 1974 és 1990 után negyedszer lett világbajnok, ezzel utolérte az örökranglista második helyén Olaszországot. A rekorder öt sikerével továbbra is Brazília.

A két gárda egyedülálló módon harmadszor találkozott a fináléban: 1986-ban 3-2-re a dél-amerikai, 1990-ben 1-0-ra az európai együttes győzött.

Tizenhat góllal a vb-k történetének legeredményesebb játékosa, Miroslav Klose újabb rekordot állított fel, ugyanis 17. győztes vb-meccsén van túl, amivel megelőzte a brazil Cafút.

A találkozót Orbán Viktor miniszterelnök is a helyszínen tekintette meg.

Az első félidő 21. percében Kroos fejelte hátra a labdát a német térfél közepéről, ám a védők felett átszállt, éppen Higuainhoz, aki nagy helyzetben, 16 méterről csúnyán a kapu mellé lőtt.

A 37. percben Müller futott el szépen a bal oldalon, majd a 16-oson belülről visszapasszolt az érkező Schürrléhez, akinek a bal felső sarokra érkező lövését Romero védte szépen.

Az első félidő hosszabbításában egy jobb oldali német szöglet után Höwedes fejelhetett az ötös vonaláról, labdája pedig a kapufán csattant.

A második játékrész 47. percében Biglia ugratta ki középen Messit, aki a 11 méterről lőtt, de kevéssel eltévesztette a jobb alsó sarkot.

A 82. percben Özil futott el a jobb szélen, majd a jó ütemben érkező Kroos elé tálalt, aki 16 méterről a jobb sarok mellé lőtt.

A ráadás 92. percében egy bal oldali német akció végén Schürrle került nagy helyzetbe, hat méterről leadott lövését Romero védte, a kipattanóból pedig a német játékosok nem tudtak ismételni.

A 97. percben Rojo adott be a bal oldalról a német 16-oson belülre, ahol Hummels felett átszállt a labda, az egyedül álló Palacio pedig mellel maga elé vette, majd a kirobbanó Neuer fölött átemelte, de a kaput nem találta el.

A 113. percben Schürrle adott be két védő között szépen a bal oldalról, az ötösre üresen érkező Götze pedig mellel levette a labdát, majd a hosszú sarokba lőtt (1-0).

Nem indult jól a mérkőzés német szempontból, ugyanis Sami Khedira a bemelegítés során megsérült, így helyére Christoph Kramert kellett pályára küldenie Joachim Löw szövetségi kapitánynak.

A találkozót mindkét csapat kissé idegesen kezdte, több pontatlanság csúszott a játékba, majd néhány perc után az argentinok visszahúzódtak a térfelükre. A németek átvették a meccs irányítását, de támadásaik nem sikerültek, az első negyedóra két legígéretesebb akcióját pedig egy-egy argentin kontra jelentette, melyek pontatlan beadásokkal zárultak.

Az elődöntőben parádézó német együttes a folytatásban is feltűnően bizonytalanul játszott, ennek "csúcsaként" Kroos ugratta ki Higuaint, ám szerencséjére a Napoli csatára kihagyta a ziccert. Az európai csapat ezt követően is támadott, veszélyt viszont továbbra sem jelentett az argentin kapura, az ellentámadásoknál pedig védelmének továbbra is komoly gondjai akadtak, ráadásul Kramert sérülés miatt le kellett cserélni.

A félidő hajrája nagy iramú, lüktető játékot hozott, a német válogatott játéka feljavult, az argentin kontrák pedig ekkor is veszélyesek voltak, így mindkét oldalon akadt nagy helyzet, az argentinokat egy ízben csak a kapufa mentette meg, gól azonban nem született.

A folytatásban a dél-amerikai csapat kezdett vehemensebben, Messi ziccerbe is került, de nem talált kapuba, majd néhány perc után ismét visszaálltak az argentinok. Negyedóra elteltével egyre feszültebbé vált a hangulat, sok volt a szabálytalanság, helyzetekig nem jutottak el a csapatok. Valamivel a németek tűntek ekkor veszélyesebbnek, az utolsó passzokba azonban rendre hiba csúszott.
A hajrában ismét az argentinok veszélyeztettek, Messi többször zavart tudott okozni a németek hátsó alakzatában, ugyanakkor az európai gárda is mindent megtett a győzelemért, több ígéretes támadást is vezetett. Mindkét csapat egyre fáradtabbnak tűnt az utolsó percekre, de nem tudták döntésre vinni a meccset.

A hosszabbításban a német csapat kezdett jobban, gyorsan ziccerbe került, a gól azonban nem jött össze, mint ahogy a másik oldalon a kapussal szemben álló Palaciónak sem. A ráadás második félideje sokáig eseménytelenül telt, aztán kissé váratlanul egy szép német támadás végén Götze a kapuba talált. Ezt követően az argentinok mindent megpróbáltak, ám igazi helyzetet már nem sikerült kialakítaniuk, így Németország története negyedik világbajnoki címét szerezte meg.

Eredmény, döntő:
Németország-Argentína 1-0 (0-0, 0-0, 0-0)

Rio de Janeiro, Maracana Stadion, 74 000 néző, v.: Nicola Rizzola (olasz)
gólszerző: Götze (113.)
sárga lap: Schweinsteiger (29.), Höwedes (34.), illetve Mascherano (64.), Agüero (65.)

Németország: Manuel Neuer - Philipp Lahm, Jerome Boateng, Mats Hummels, Benedikt Höwedes - Christoph Kramer (Andre Schürrle, 31.), Bastian Schweinsteiger, Toni Kroos - Thomas Müller, Miroslav Klose (Mario Götze, 88.), Mesut Özil (Per Mertesacker, 120.)

Argentína: Sergio Romero - Pablo Zabaleta, Martin Demichelis, Ezequiel Garay, Marcos Rojo - Lucas Biglia, Javier Mascherano - Enzo Perez (Fernando Gago, 86.), Lionel Messi, Ezequiel Lavezzi (Sergio Agüero, a szünetben) - Gonzalo Higuain (Rodrigo Palacio, 78.)

Harmincöt millió dollár a németek jutalma

A friss világbajnok Németország 35 millió dollár jutalmat kap a Nemzetközi Labdarúgó Szövetségtől (FIFA), míg a dél-afrikai torna vasárnapi döntőjének vesztese, Argentína 25 millióval vigasztalódik.

A FIFA busásan díjazza a résztvevő válogatottakat: összesen 576 millió dollárt oszt szét a nemzeti szövetségeknek. Ez hatalmas növekedés, ugyanis négy éve, a Dél-afrikai Köztársaságban 420, míg nyolc esztendeje Németországban 300, 12 éve a japán - dél-koreai közös rendezésű vb-n pedig 199 millió volt az összdíjazás.

Ezúttal a harmadik 22, a negyedik 20, a negyeddöntősök 14, a nyolcaddöntősök 9 millió dollárt kapnak. Emellett minden résztvevő ország szövetsége 1,5 milliós felkészülési juttatásban részesült és a csoportkörben búcsúzottak is 8 millióval gazdagodnak.

(hirado.hu)

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek

Uj Szo

PIACZ, apróhirdetések

Magánszemélyek közötti hitelajánlat pénzügyi nehézségekkel küzdő személyek számára. Magánszemélyek közötti hitelajánlat pénzügyi nehézségekkel küzdő személyek számára. (...)

Magánszemélyek közötti hitelajánlat pénzügyi nehézségekkel küzdő személyek számára. Ö Magánszemélyek közötti hitelajánlat pénzügyi nehézségekkel küzdő személyek számára. (...)

Üdvözölni! Ha bármilyen helyzetre pénzre van szüksége, írjon nekem személyes igényei miatt. Hiteleket és befektetéseket vállalok mindenféle ügylethez. Kérjük, a hiteligénylésben pontosan adja meg a kért összeget és dátumot, hogy cserébe be tudjam mutatni Üdvözölni! Ha bármilyen helyzetre pénzre van szüksége, írjon nekem személyes igényei (...)