rmdsz 1
2024. március 29., péntek Gedeon napja
árfolyam:
1 euro = RON
1 dollár = RON
100 forint = 0 RON

Merkel és Macron, a két gyengélkedő vezető menti meg Európát?

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

Napra pontosan 63 évvel az európai integráció motorját beindító francia–német megállapodás után a két ország újra próbálkozik. A környezet azonban egészen más, és kérdéses, mire lesz elég a tandem ereje.


„Németország és Franciaország felelősséggel tartozik Európáért, a két országnak kell utat mutatnia a többieknek” – Emmanuel Macron francia államfő fogalmazott így, amikor Angela Merkel német kancellárral kedden Aachenben aláírták a két ország viszonyát az eddiginél is szorosabbra fűző megállapodást.

Mi a fő célja a 16 oldalas dokumentummal a két vezetőnek? Mint Merkel az aláíráskor megfogalmazta: a közös európai hadsereg létrehozása. A közös haderő tervét Emmanuel Macron vázolta fel az EU megújításáról szóló, 2017 őszén a Sorbonne-on tartott beszédében, és ez a kezdeményezése – még ha önkéntes formában is – azóta az unióban is életre kelt. Ami a két országot illeti, azért annál tovább megy: a kormányok közelítik biztonság- és védelempolitikájukat, és fegyveres támadás esetén akár katonai segítséget is nyújtanak egymásnak.

Az aacheni egyezmény azonban ennél jóval átfogóbb. Az európai hadsereg létrehozása mellett megfogadták, hogy szorosabbra fűzik együttműködésüket a terrorizmus és a szervezett bűnözés elleni harcban, az igazságszolgáltatás, a hírszerzés és a rendőri tevékenységek terén. És egy kis ajándék Berlinnek, a szerződésbe a németek egyik régóta dédelgetett vágyát is belefoglalták: a német–francia diplomácia egyik kiemelt célja lesz, hogy Németország az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagjává váljon.

Emellett a felek ígéretet tettek arra, hogy az Európai Unióban a hatékony és erős közös kül- és biztonságpolitikáért, illetve a gazdasági és a valutaunió megerősítéséért és elmélyítéséért fognak dolgozni, valamint a nagyobb uniós találkozók előtt rendszeresen konzultálnak a közös álláspont kialakítása érdekében. Ennek részeként egy közös parlament létrehozása is a tervek között szerepel, amely évente kétszer ülésezik majd – törvényhozói szerepkörrel azért nem ruházták fel a testületet. A gazdasági együttműködés különlegessége is kétségbe vonható, hiszen – mint az aláírást követő, a helyi újságírókkal és kiválasztott polgárokkal folytatott eszmecserén is felmerült, a két ország igen messze van attól, hogy akár adópolitikáját, akár energiapolitikáját harmonizálja. Utóbbi esetében Macron azt emelte ki, hogy a globális felmelegedés elleni harc fontos eszköze hazájában a villamosenergia-fogyasztás kétharmadát biztosító nukleáris energia – a németek eközben a megújulókat igyekeznek előtérbe helyezni, és a 2011-es fukusimai tragédia után az összes nukleáris reaktor leszereléséről döntött a kormány.

Ezeken túl a két ország az egészségügy és az oktatás terén is elmélyíti kapcsolatait. Persze van mit: Macron az aláírást követő beszélgetésen a nyelvtanulás fontosságát emelte ki, amit Merkel fülessel hallgatott (a francia államfő pedig a kancellár hozzászólásait).

Mindez soknak tűnik, az Economist azonban megjegyzi:

Nagy Károly nem lenne elájulva.

A frank birodalom legnagyobb alakja nem véletlenül kerül szóba. A helyszínválasztás ugyanis szándékos: a németországi város I. Károly frank birodalmának volt a központja, annak a középkori birodalomnak, amely nagyjából az Európai Gazdasági Közösséget alapító hat tagország területét fedte le. És amelybe a brit birodalom pont nem fért bele – hasonlóan a jövő Európai Uniójához.

Egy kis történelemóra 

Az aacheni egyezmény az 1963-as, a francia államfők székhelyén, a párizsi Elysée-palotában aláírt megállapodást éleszti fel. A napra pontosan 56 évvel ezelőtt, Konrad Adenauer német kancellár és Charles de Gaulle francia államfő által aláírt szerződés a két ország (pontosabban Franciaország és az NSZK) közötti katonai és külpolitikai együttműködést intézményesítette – az Economist publicistája azonban úgy ítéli, ezzel több kárt tett, mint hasznot. Egyfelől amiatt, mert sosem sikerült megteremteni a tökéletes harmóniát még a két ország között sem, másfelől meg ha mégis, a két erős állam együttműködése nem aratott osztatlan sikert az EU-n belül.

Konrad Adenauer német kancellár és Charles de Gaulle 1963. január 22-én

© AFP

A francia–német együttműködés alapja részben az volt, hogy a két országnak nem csak a gazdasági helyzete más, de az ezt megalapozó filozófiájuk is eltér. Ebben a tandemben pedig az erősebb, egyben nagyobb szigort képviselő németeknek köszönhetően a franciák gyengeségei kevésbé tűntek fel – pláne ha a kiindulópont az volt, hogy ha egy javaslat mindkét oldal számára működik, akkor jó eséllyel az egész EU számára elfogadható lesz.

Ez az alapelv a hatvanas években még működött is, amikor hat tagja volt az EGK-nak. Nem annyira működik azonban több mint fél évszázaddal később, amikor az EU-nak már nem csak eltérő filozófiákkal, de igen jelentős fejlettségbeli különbségekkel is meg kell küzdenie. Akkor például el lehetett költeni a tagországi befizetések kétharmadát a (francia) gazdákra, amíg a (németeknél a) gazdaság szárnyalt – de amikor már valóban szegény országok igényeltek nem csak agrár, de felzárkóztatási támogatást is, kódolva lett a feszültség a tagországok között.

A németek és a franciák pedig ebben a közösségben egyre kevesebb országot tudnak maguk mellé állítani. Magyarország például hagyományosan szövetségese Berlinnek, a támogatások tekintetében azonban már nem közösek az érdekeink, hiszen a nettó befizető, az agrártámogatásból alig részesülő németek nem ragaszkodnak annyira a kelet-közép-európaiak által elvárt összegekhez. Arról nem is beszélve, hogy az utóbbi időben jóval feszültebbé vált a viszony a német és a magyar kormány között, miközben Emmanuel Macron és Orbán Viktor nyíltan kritizálja egymást. Ez a feszültség azonban távolról sem Magyarországgal kapcsolatban érezhető: elég csak az EU-ban nagyhatalomnak számító olaszokra vagy a lengyelekre – vagy éppen a francia vagy német EU-ellenes erőkre, Marine Le Pen-re vagy a német AfD-re gondolni –, akik szintén nem egy Párizs–Berlin-tengely mentén képzelik el érdekeik érvényesítését.

Nem véletlen, hogy Merkel épp arról beszélt az aláíráskor, hogy a növekvő populizmussal és nacionalizmussal szemben van szükség a szerződésre. „Hetvennégy évvel a második világháború után az emberi élet értéke, a dolgok, amelyek egykor maguktól értetődőek voltak, újra megkérdőjeleződtek” – magyarázta a kancellár, utalva a terrorfenyegettségre is.

Csodálatos barátság?

Az egyezmény ugyanakkor menekülőút is lehet Macronnak, aki ugyan épp Európa-pártiságát hangsúlyozva – az Örömóda dallamára – vonult be az Elysée-be 2017 tavaszán, megválasztása után. Nagyszabású – a már említett, a Sorbonne-on elhangzott beszédében felvázolt – terveiből azonban sok dolgot nem sikerült megvalósítania az unióban sem. Néha éppen a német kormány ellenkezése miatt.

Nem lett egyelőre semmi például az euróövezet külön költségvetéséből – a 2021-től induló uniós keretköltségvetésben a mostani bizottsági tervezet szerint némi pénz azért jut a valutaunióban, vagy a belépés érdekében végrehajtandó reformokra –, ennek összege azonban minimális lehet.

Nem csak Macron lehet csalódott a kívülről csodás kapcsolatban: Angela Merkel – aki a CDU elnöki posztjának elvesztése után kancellársága hosszúra nyúlt végóráit éli – azt vetheti a francia államfő szemére, hogy menekültpolitikája megvalósulához nem kapott különösebb segítséget a franciáktól – más kérdés, hogy az említett két terv valószínűleg akkor sem kapott volna elegendő támogatást a huszonnyolcaknál, ha mindkét állam mögé áll.

(hvg.hu)

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


Reklam
Uj Szo

PIACZ, apróhirdetések

Magánszemélyek közötti hitelajánlat pénzügyi nehézségekkel küzdő személyek számára. Magánszemélyek közötti hitelajánlat pénzügyi nehézségekkel küzdő személyek számára. (...)

Magánszemélyek közötti hitelajánlat pénzügyi nehézségekkel küzdő személyek számára. Ö Magánszemélyek közötti hitelajánlat pénzügyi nehézségekkel küzdő személyek számára. (...)

Üdvözölni! Ha bármilyen helyzetre pénzre van szüksége, írjon nekem személyes igényei miatt. Hiteleket és befektetéseket vállalok mindenféle ügylethez. Kérjük, a hiteligénylésben pontosan adja meg a kért összeget és dátumot, hogy cserébe be tudjam mutatni Üdvözölni! Ha bármilyen helyzetre pénzre van szüksége, írjon nekem személyes igényei (...)

adj fel hirdetést
Noileg
tmh
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
banyavidek