rmdsz 1
2024. április 19., péntek Emma napja
árfolyam:
1 euro = RON
1 dollár = RON
100 forint = 0 RON

Theresa May kész lemondani, ha átmegy a brexitmegállapodása

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

Theresa May brit kormányfő szerdán felajánlotta párton belüli ellenfeleinek, hogy lemond, ha az alsóház megszavazza az eddig elutasított brexitmegállapodását


Több ellenzőt sikerült meggyőznie, azonban a kormánya többségét biztosító északír unionisták továbbra sem támogatják

Maynek két napja maradt, hogy egy harmadik szavazást is kiírjon a kétszer már elkaszált megállapodásról

Ha sikerülne áterőltetnie, akkor rendezett brexit jön május 22-ig. Ha nem, akkor április 12-ig kell eldönteniük a briteknek, mit szeretnének

Az alsóháznak hétfőn sikerült magához ragadnia a kezdeményezést, és szerdán nyolc véleménynyilvánító szavazást tartott különböző brexitalternatívákról

Azonban mindegyiket leszavazták, továbbra sincs olyan megoldás, ami mögött többség lenne az alsóházban

Viszont az EU által felajánlott halasztási opciókat a brit törvényekbe is beírták, így április 12. előtt nem lesz brexit

Két nappal a kilépés eredeti dátuma, március 29. előtt újabb mozgalmas nap kerekedett a brexit körül: Theresa May brit kormányfő felajánlotta a lemondását, hátha ezzel meg tudja győzni a brexitmegállapodását ellenző tory képviselőket, miközben az alsóház nyolc alternatív javaslatról tartott véleménynyilvánító szavazásokat, és egytől egyig mindegyiket elutasította.

May előhúzta az utolsó kártyáját

May szerda kora este egy befolyásos tory bizottság előtt arról beszélt, hogy kész lemondani a posztjáról, ha elfogadja az alsóház a kétszer már nagy többséggel elutasított megállapodását az EU-s kilépés feltételrendszeréről, írta a megbeszélésen jelen lévő képviselőre hivatkozva a Guardian. A Sky News szerint May azt is mondta, hogy a brexittárgyalások következő szakaszában már nem ő lenne a miniszterelnök.

A Downing Street aztán kiadott hivatalosan is részleteket May beszédéből, amit az 1922 bizottság előtt mondott el. Ez alapján a kormányfő azt mondta:

„Tudom, hogy új megközelítésre, és új vezetésre vágynak a brexittárgyalások második szakaszában. Nem fogok ennek útjába állni.” Azt mondta: tudja, hogy többen aggódnak, hogy ha megszavazzák a megállapodását, akkor azt felhatalmazásként értékelné, hogy a szükséges viták nélkül belevessék magukat a második szakaszba. „Nem fogom, hallom, amit mondanak. De át kell vinnünk a megállapodást, és végrehajtani a brexitet. Kész vagyok előbb távozni erről a posztról, mint terveztem, hogy azt tegyem, ami a legjobb az országunknak és a pártunknak.” Majd arra kért minden jelenlévőt, hogy támogassa a megállapodását, hogy rendezett brexit következhessen.

A brexittárgyalások második szakaszát itt a legtöbben úgy értelmezik, hogy arra az átmeneti időszakra vonatkozna, ami akkor következne 2020 végéig, ha átmegy May megállapodása. Ez alatt kellene egy sor vitás kérdésre még megoldást találni az EU-val az Egyesült Királyság és az európai közösség jövőbeli kapcsolatáról.

Több forrás szerint pontos dátumról nem volt szó, de még a nyár előtt távozna May. Egy konzervatív képviselő a CNN-nek azt mondta, hogy menetrend nem hangzott el, de úgy értelmezték, hogy ha átmegy a megállapodás, akkor rögtön elkezdődne az új vezető keresése.

A toryk új vezetőjének megválasztása egyébként egy hosszabb folyamat lenne – kivéve, ha ahogy Theresa May esetében történt, közben kiszállnak a riválisok. Attól függően, hogy May mikor mondana le, legkorábban június elején, vagy pedig július közepén vehetné át valaki a párt és a kormány vezetését.

Kétszer is durván leszavazták

Januárban az első szavazáson 230 fős, a márciusi másodikon 149 fős többséggel szavazták le az alsóházban a megállapodást, amit az EU 27 másik tagországa már korábban jóváhagyott. Ebben az ír-északír határ ügyében kitalált tartalékmegoldás a leginkább elfogadhatatlan a megállapodást ellenző brit képviselők többségének. Ez ugyanis határozatlan időre a vámunióba ragaszthatná a briteket. A legutóbbi leszavazáshoz képest legalább 75 képviselőt kellene meggyőznie Maynek.

Az EU a múlt heti csúcson két változatban ajánlotta fel a brexit eredeti, március 29-i, vagyis most pénteki dátumának elhalasztását a briteknek. Ha May megállapodása átmegy pénteken késő estig, akkor ennek feltételei alapján, rendezetten lépnek ki a britek, de május 22-ig az unió tagjai maradhatnak. Ha nem megy át, akkor április 12-ig kapnak első körben haladékot, addig kellene eldönteniük, hogy rendezetlen kilépést, vagy további hosszabbítást, de ebben az esetben EP-választásokat akarnak-e.

May szerda esti beszédéből nem világos, hogy mi lenne az ő sorsa, ha rendezetlen kilépés vagy két hónapnál több időre szóló hosszabbítás valósulna meg.

A kormány az elmúlt napokban jelezte, hogy csak akkor vágnak bele a megállapodás harmadik szavazásába, ha úgy látják, van esélyük a győzelemre. Addig pedig továbbra is próbálnak támogatókat szerezni az eddig ellenkező képviselők között.

ENNEK RÉSZE VOLT, HOGY MAY A SAJÁT POZÍCIÓJÁT IS BEDOBTA A KALAPBA AZ 1922 BIZOTTSÁG ELŐTT.

Az elmúlt napokban a Konzervatív Párt alsóházi frakciójának rendkívül befolyásos testületének felkereséséről érkező hírek után már elindult a találgatás a toryk között, hogy May esetleg ezen jelöli-e ki, mikor mond le a posztjáról. Azt korábban már bejelentette, hogy a következő választáson nem ő vezeti a torykat, de folyamatosan voltak a párton belül, akik a mielőbbi távozását követelték. Az elmúlt napokban többen is utaltak arra, hogy részükről May távozása lehetne a megállapodás támogatásának feltétele.

Kedden több kemény brexitpárti tory, köztük az egyik vezető alakjuk, Jacob Rees-Mogg is utalt arra, hogy esetleg támogathatja a megállapodást, mert az is jobb, mintha meg sem valósulna a kilépés. Szerda este további brexitpárti toryk jelezték, hogy May bejelentése után már hajlandóak besorolni mögé, többek között erről beszélt Boris Johnson volt külügyminiszter is.

Mások viszont továbbra is ellenálltak, és olyan is volt, aki kijelentette, akkor szavazná meg a kormányfő tervét, ha amögé a May kormányát a 2017-es előrehozott választások óta támogató északír unionisták is beállnak. Ők viszont szerda este

ÚJBÓL BEJELENTETTÉK, HOGY NEM FOGJÁK TÁMOGATNI A MEGÁLLAPODÁST, MERT ABBAN NINCSENEK LÉNYEGES VÁLTOZTATÁSOK.

Rees-Mogg May szerdai beszéde után azt mondta, hogy neki az is megfelelő jelzés lenne, ha a Demokratikus Unionista Párt (DUP) képviselő tartózkodnak. A BBC-nek az északírek azonban azt is hangsúlyozták, hogy tartózkodni sem terveznek.

Ezzel továbbra is kérdés, hogy összesen hány képviselőt sikerül átbillentenie Maynek, hiába játszotta ki az utolsó kártyáját is. Mayék csütörtökön, de szükség esetén akár pénteken is kiírnák az új szavazást a megállapodásról.

Csakhogy egyelőre az sem teljesen biztos, hogy technikailag meg tudnának-e tartani egy harmadik szavazást. A házelnök ugyanis már a múlt héten jelezte, a parlamenti szokásjog alapján változatlan formában nem lehetne újra szavazni az elutasított megállapodásról. John Bercow azt mondta kedden, hogy a kormány által benyújtani szándékozott indítványnak „át kell mennie ezen a teszten.”

Az összes alternatív javaslatot elutasították

Még May szerdai bejelentése előtt eldőlt, hogy összesen nyolc alternatív brexitmegoldásról tarthattak indikatív szavazásokat a brit alsóházban szerda este. Az alsóház megint látványosan szembement hétfőn késő este Mayjel, amikor megszavazta azt a módosítót, amivel a képviselők saját maguk napirendre tűzhettek szerdán egy sor szavazást a brexitről, és véleményt mondhattak arról, melyik alternatívát tudnák többséggel támogatni – vagy esetleg egyiket sem.

(index.hu)

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


k rmdsz
Uj Szo

PIACZ, apróhirdetések

Nabídka úvěru Nabídka úvěru Potřebujete naléhavě půjčku? Poskytujeme osobní půjčky? podnikatelské (...)

Megbízható és gyors hitel ajánlat Üdvözlöm! A különféle pénzügyi gondok leküzdése érdekében nem kell többé törődnie (...)

Megbízható és gyors hitel ajánlat Üdvözlöm! A különféle pénzügyi gondok leküzdése érdekében nem kell többé törődnie (...)

adj fel hirdetést
Rmdsz
tmh
Reklam
Reklam
Reklam
k rmdsz
banyavidek