1 dollár = RON
100 forint = 0 RON

Novák Eduárd miniszter ezüstérmet szerzett a tokói paralimpián!

| Vélemények 1 | Nyomtatom | A+ | A-

Ezüstérmet szerzett Novák Eduárd kerékpározó, jelenlegi romániai sportminiszter a 4000 méteres egyéni üldözéses futamban (C4 kategória) a tokiói paralimpiai játékok pénteki versenynapján.

Novák a kvalifikációból biztosan jutott a döntőbe, több, mint 4 másodperccel előzte meg a harmadik legjobb időt elérő kolumbiai Diego German Duenas Gomezt, a riói paralimpia bronzérmesét, de nyolc másodperccel elmaradt a verseny legnagyobb esélyesének számító címvédőtől, a szlovák Jozef Metelkától, aki a kvalifikáció során 4:22,772-re javította a szám világcsúcsát.

"Tovább jutottam a 4000 méteres egyéni üldözéses futam döntőjébe, és ebben a versenyszámban a fő riválisommal, J. Metelkával fogok megmérkőzni. Hogy mi fog ma történni, az a szerencsén is múlni fog" - írta még a verseny előtt Novák a Facebook oldalán, és tényleg szerencsére lett volna szükség a győzelemhez a döntőben, ami végül nem jött össze.

A verseny szabályainak megfelelően, ha a velodrom két átellenes oldalán induló párosból az egyik utoléri a másikat, akkor megnyeri a versenyt, egyébként az idő a döntő. A szlovák versenyző, aki egyébként a szám világbajnoki címvédője is, lekörözte Novákot, és ezzel megszerezte a győzelmet.

Novák Eduárdnak a 4000 méteres egyéni üldözéses a legsikeresebb olimpiai száma, ebben lett bajnok a 2012-es londoni paralimpián. Rióban a dobogóról lemaradva az 5. helyen fejezte be a versenyt, míg Pekingben 4. lett.

Még két versenyszámban indul Novák az olimpián, augusztus 31-én, kedden már országúton versenyez az egyéni indítású időfutamban. Ebben a számban 2008-ban és 2012-ben is ezüstérmet nyert, 2016-ban pedig 6. lett. A paralimpia programja szeptember 3-án, pénteken zárul Nováknak, akkor az országúti mezőnyversenyben indul el a tervek szerint, amiben összevonják majd a C4-es és C5-ös sérültségi kategória versenyzőit. Ez nem tartozik feltétlen Novák erősségei közé, de 2012-ben a 8. helyen végzett, míg 2016-ban a 9. lett ebben a számban.