1 dollár = RON
100 forint = 0 RON

Egy arany- és két ezüstérem a magyar mérleg csütörtök reggel

| Vélemények 1 | Nyomtatom | A+ | A-

Magyar idő szerint csütörtök éjjel Rasovszky Kristófnak köszönhetően egy ezüstéremmel gyarapodott a magyar küldöttség gyűjteménye. A 24 éves sportoló a férfi 10 km-es nyílt vízi úszás döntője után állhatott fel a dobogó második fokára. A nyílt víznél maradva, de sportágat váltva a kajak-kenusok is remekeltek az olimpia tizenharmadik versenynapján. Tótka révén egy aranyat, Csipes révén pedig egy ezüstöt nyertek, mellette Csizmadia, Kozák és a Kopasz-Nádas páros egyaránt saját számában a negyedik helyen végzett.

A tokiói olimpia tizenharmadik napja egészen fantasztikusan kezdődött magyar szempontból. A férfi 10 km-es nyílt vízi úszás döntője már igazából hazai idő szerint szerda este 23.30-kor elrajtolt, igaz, ekkor Tokióban is csak reggel 6.30-ra járt az idő. A rendkívül korai kezdést a párás, meleg idő és a már-már termálvíz hőmérsékletű öböl indokolta.

Rasovszky Kristóf a német Florian Wellbrockkal és a francia Marc-Antoine Olivierrel együtt már az elején elúszott a többiektől és egészen a féltávig nagyjából fél perccel a fő mezőny előtt diktálta a tempót. 5 km-nél volt olyan periódusa a versenynek, amikor Rasovszky állt az élen.

A veszprémi sportoló a táv második felében továbbra is az immár hat főre duzzadt élbolyban úszott, amelyben alig pár másodperc volt a különbség a helyezettek között. Az utolsó körre fordulva a 24 éves magyar úszó aztán feljött a második helyre, egyedül csak a német Florian Wellbrock előzte meg, így Rasovszky ezüstérmet nyert Tokióban.

A korai sikert követően időrendben a kajak-kenusok vették át a terepet. Összesen mintegy hét egység indult a középfutamokon, amelyekből öt sikeresen vette az akadályokat és bekerült a döntőkbe. Először a férfi kajak egyes versenyszám 200 méteres fináléja következett, amelybe mindkét magyar induló bejutott, így Tótka Sándornak és Csizmadia Kolosnak is lehetett szurkolni a futamon.

Tótka rajtja hihetetlenül jól sikerült, gyakorlatilag kirobbant a mezőnyből és végig vezetve végül rajt-cél győzelmet aratott és szerzett újabb aranyérmet a magyar küldöttségnek. Csizmadia elsőre úgy tűnt, hogy szintén ott lesz a dobogón, de végül erről nagyon kevéssel lemaradt és negyedik helyen végzett a fináléban.

A férfi kajakosokat a női kajak egyes 500 méteres száma követte, amelyben szintén két magyar sportoló, Csipes Tamara és Kozák Danuta siklott rajthoz. A tét óriási volt, a második rajtot követően Lisa Carrington hamar az élre tört, mögötte azonban Csipes Tamara lapátolt alig egy másodperccel lemaradva. Az új-zélandi végül megőrizte az első helyét, Csipes pedig remek versenyzéssel ezüstérmet nyert, míg Kozák Danuta a negyedik helyen ért a célba.

Magyar szempontból a finálékat a férfi kajak kettes csapatok 1000 méteres küzdelme zárta, amelyben a korábban Tokióban már egyesben aranyat nyert Kopasz Bálint indult Nádas Bencével az oldalán. A magyar hajó óriási csatában végül csak tényleg egy hajszállal maradt le a dobogóról, és végül a negyedik helyen végzett.