k rmdsz
2024. április 23., kedd Béla napja
árfolyam:
1 euro = RON
1 dollár = RON
100 forint = 0 RON

Civil szervezetek: a CSM állásfoglalása révén kettős mércét alkalmaz

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

A román állampolgároknak joguk van közvitákat szervezni a román alkotmánnyal kapcsolatban, írják egy közös közleményben romániai civil szervezetek a bírák és ügyészek szakmai testületeként működő Legfelső Bírói Tanács (CSM) által szeptember 11-én megfogalmazott állásfoglalás kapcsán. A közös közleményükben a civil szervezetek a közviták szabadságára, valamint a véleménynyilvánítási és szólásszabadságra hívják fel a figyelmet, amelyeket szerintük a CSM sért az állásfoglalása révén. A közlemény aláírói szerint az etnikai alapú területi autonómia nem tabutéma, amiről ne lehetne beszélni.


A közleményt az ActiveWatch, a Független Újságírásért Központ (Centrul pentru Jurnalism Independent), a Jogi Erőforrások Központja (Centrul de Resurse Juridice), a Közösségi Részvétel Központja (Centrul de Resurse pentru participare publica – CeRe) és az Funky Citizens Egyesület civil szervezetek írták alá. 

Nem lehetnek tabutémák egy magát demokráciaként meghatározó társadalomban 

A CSM állásfoglalásában az áll, hogy „a tömegkommunikációs eszközök révén elindított közviták, amelyek témájukban túllépnek az igazságszolgáltatás végrehajtása és az alkotmányosság keretein, potenciálisan sérthetik azok függetlenségét és presztízsét, valamint támadásnak minősülhetnek a jogállam elveivel szemben”. Itt hivatkoznak az alkotmány 152 cikkelye első bekezdésére, amiben az áll, hogy nem módosíthatóak az egységes nemzetállami és köztársasági államberendezkedés, valamint az állam hivatalos nyelve. 

A civil szervezetek emlékeztetik a CSM-t, hogy az Európai Emberi Jogok Egyezmény 10-es cikkelye szerint minden polgárt megillet a szabad véleménynyilvánítás joga, amelyet a hatóságok beleavatkozása nélkül és az államhatárokra való tekintet nélkül kinyilváníthatnak. E szerint garantált a véleményalkotási jog, amíg közvita révén tárgyalnak közérdekeltségű témákat, mint amilyen az igazságszolgáltatás is. A közlemény szerint ebbe a cikkelybe beletartoznak azok a közviták is, amelyek az alkotmányra vonatkoznak, sőt, azokra az alkotmánycikkelyekre, amelyek nem megváltoztatóak. 

„Egy olyan társadalomban, amelyik demokratikusnak nevezi magát a közvita szabad, nem tabu témák által bezárt, hanem a tolerancia és a vélemények különbözőségét figyelembe vevő kell legyen. Szerintük az ilyen témákat nyíltan kell tárgyalni, ide értve a törvénytervezeteket is, hogy lehetőségük legyen az állampolgároknak mérlegelni a pro és kontra érveket. Az ilyen közviták éppen, hogy nem veszélyt jelentenek a társadalom demokratikus szellemére, hanem megerősítik azt” – írják. 

A civil szervezetek felhívják a figyelmet arra is, hogy a közviták meggátlása hozzájárulhat a demokrácia és a jogállam aláásásához, illetve a radikális vélemények és politikai irányzatok megjelenéséhez. 

Ezen kívül kettős mérce alkalmazásával vádolják a CSM-t, amely szerintük nem reagált hasonlóképpen a monarchia visszaállítását szorgalmazó politikusok, véleményformálók és műsorok miatt. 

„Ennek következtében, az aláíró szervezetek kérik a CSM-t, hogy, az igazságszolgáltatás függetlenségének a felelőseként szervezzen egy közvitát az igazságszolgáltatás alternatív megszervezési módjairól, amelyek figyelembe veszik a nemzeti kisebbségek jogainak a betartását, összhangban Románia nemzetközi szerződések aláírása révén életbe lépett vállalásaival.” 

Az RMDSZ szerint is problematikus az állásfoglalás 

Szombaton az RMDSZ is aggodalmát fejezte ki a CSM által a Székelyföld területi autonómiájára vonatkozó törvénytervezet kapcsán megfogalmazott álláspontja miatt. A Kelemen Hunor által jegyzett RMDSZ-közleményben a CSM állásfoglalásának a kifogásolása mellett az RMDSZ követeli, hogy a tanács nyilvánosan mutasson be jelentést a 2013/2014-es időszakra arra vonatkozóan, hogy miként alkalmazták Romániában az anyanyelvhasználat alkotmányos előírását az igazságszolgáltatásban. 

Az RMDSZ szerint a CSM, a hazai igazságszolgáltatás függetlenségének letéteményeseként túllépett alkotmányos hatáskörén azzal, hogy politikai álláspontot fogalmazott meg politikai témáról egy sajtóban megjelent törvénytervezet kapcsán. A közleményben emlékeztetnek, hogy a CSM nem nyilvánulhat meg politikai szereplőként. 

A Hotnews egy hete tette közzé azt a kiszivárgott törvénytervezetet, amely valószínűleg a csütörtökön vagy pénteken bemutatandó tervezet egyik munkapéldánya. Az RMDSZ arról azt mondta, hogy nem a végleges verzióról van szó és, hogy nem vállalja a kiszivárgott dokumentumért a politikai felelősséget. A CSM csütörtökön közölt állásfoglalásában kérdőjelezte meg a kiszivárgott autonómiatervezet alkotmányosságát.

transindex.ro

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


k rmdsz
Uj Szo

PIACZ, apróhirdetések

Személyi kölcsönök egyszerű formaságokkal Jó reggelt kívánok ! Nehezedre esik a problémáid kezelése? Mondj nemet a problémákra...ez (...)

Személyi kölcsönök egyszerű formaságokkal Jó reggelt kívánok ! Nehezedre esik a problémáid kezelése? Mondj nemet a problémákra...ez (...)

Személyi kölcsönök egyszerű formaságokkal Jó reggelt kívánok ! Nehezedre esik a problémáid kezelése? Mondj nemet a problémákra...ez (...)

adj fel hirdetést
n
tmh
Reklam
Reklam
Reklam
k rmdsz
banyavidek