Felelősséget vállal az Ilie Bolojan vezette kormány a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetért a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén.
Tekintve, hogy július elejétől a parlamentben elkezdődött a nyári szünet, a házbizottságok rendkívüli ülésszakot hívtak össze a jogszabályjavaslat elfogadásához szükséges eljárás lebonyolítására.
A kormány pénteki ülésén vitatta meg és hagyta jóvá a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet.
A képviselők és a szenátorok hétfő reggel 8 óráig nyújthatnak be módosító indítványokat, amelyeket megvitat a kormány, majd a parlament két házának 15 órakor kezdődő együttes ülésén a kabinet felelősséget vállal a törvénytervezetért.
Ha a képviselők és szenátorok három napon belül nem terjesztenek be bizalmatlansági indítványt a kormány ellen, vagy a beterjesztett indítvány nem szerzi meg a kormány leváltásához szükséges többséget, a felelősségvállalással beterjesztett törvénytervezet elfogadottnak minősül. Bizalmatlansági indítvány benyújtásához a képviselők és szenátorok legkevesebb egynegyedének a támogató aláírására van szükség.
A deficitcsökkentő intézkedések első csomagja a kormány szerint 9,49 milliárd lejjel növeli a költségvetési bevételeket és 1,25 milliárd jellel csökkenti a kiadásokat.
A tervezet fontosabb előírásai közé tartozik az általános áfakulcs 19 százalékról 21 százalékra növelése, az 5 és a 9 százalékos kedvezményes áfakulcs 11 százalékra emelése, a szeszes italok, a dohányáru és az üzemanyagok jövedéki adójának növelése, valamint a 10 százalékos egészségügyi szolgáltatási járulékfizetés kiterjesztése a 3000 lejt meghaladó nyugdíjakra.
A Gazdasági és Szociális Tanács (CES) pénteken negatívan véleményezte a törvénytervezetet, hangsúlyozva, hogy az abba foglalt intézkedések csökkentik a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek.
A szakszervezetek tüntetéseket helyeztek kilátásba.
Ilie Bolojan miniszterelnök múlt héten azt mondta, az intézkedések nélkül Románia brutális recesszióba kerülhet. Ha nem csökken a költségvetési hiány, a román állam fizetésképtelenné válhat, a kormány nem tudna hitelt felvenni a pénzpiacokról, és nem tudná fedezni az kiadásokat, beleértve a fizetéseket és a nyugdíjakat. Emlékeztetett arra, hogy az adóreformtól függ Románia hozzáférése az EU helyreállítási alapjához. Uniós források nélkül pedig nem lehetne megvalósítani a nagy infrastrukturális beruházásokat, az autópálya-építéseket és a vasúthálózat korszerűsítését. Emellett Románia adósbesorolása a befektetésre nem ajánlott kategóriába kerülne, ami elriasztaná a külföldi befektetőket - sorolta a kormányfő. 'Brutális recesszióba kerülnénk, ami állások megszűnésével, magas munkanélküliséggel, a lej masszív leértékelődésével járna, amit jelenleg nem engedhetünk meg magunknak' - jelentette ki Bolojan.
(agerpress.ro)
Rychlá a spolehlivá nabídka půjčky MÁTE ZÁJEM O SOUKROMOU A NEBANKOVNÍ PŮJČKU Rychlá a spolehlivá nabídka (...)
Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)
Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek