EPP védelem 1
2025. december 17., szerda Lázár napja
árfolyam:
1 euro = 5.0920 RON
1 dollár = 4.3312 RON
100 forint = 1.3237 RON

A levélben szavazókat érintő iránymutatást adott ki az NVB

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

Az iránymutatás szerint a levélben leadott érvénytelen szavazási iratok esetében megszakad, és újraindul a tízéves központi névjegyzéki nyilvántartás, ugyanúgy, ahogy az érvényes szavazatok esetében.


A Nemzeti Választási Bizottság (NVB) hétfői ülésén egy, a levélben szavazókat érintő iránymutatást adott ki Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda elnökének kezdeményezésére.

Pálffy Ilona abban a kérdésben kért iránymutatást, mi történik, ha egy Magyarországon lakóhellyel nem rendelkező választópolgár érvénytelen szavazási iratot ad le; ebben az esetben megszakad-e a névjegyzékbe való törlésre vonatkozó tízéves határidő.

A kérdésnek azért van jelentősége, mert a választási eljárási törvény értelmében a központi névjegyzékből törölni kell azokat a magyarországi lakóhellyel nem rendelkező polgárokat, akik a névjegyzékbe vétel napjától számított tíz éven belül nem szavaznak, nem módosítják adataikat, vagy nem hosszabbítják meg névjegyzékbe vételüket. Az NVI vezetője lényegében abban kért iránymutatást, hogy az érvénytelenül leadott szavazási iratokkal újraindul-e a tízéves időszak.

A testület álláspontja szerint az NVI-nek az érvénytelen szavazási irat leadását is rögzítenie kell a levélben szavazók névjegyzékében, ez pedig a tízéves határidő megszakadását, és egyben újraindulását eredményezi.

Az NVI elnöke abban is iránymutatást kért, mi a teendő, ha egy levélben szavazó választópolgártól kettő vagy több szavazat érkezik, és ezek közül az első érvénytelen. Az NVB álláspontja szerint ebben az esetben a választópolgár valamennyi szavazatát érvénytelennek kell tekinteni.

A kérdéssel kapcsolatban a korábbi és a hétfői ülésen is több tag jelezte: az, ha valakitől több szavazat is érkezik, már önmagában is aggályos és törvénysértő lehet.

Az NVB által a választási szervek számára kiadott iránymutatások nem kötelező érvényűek, azok a bizottság álláspontját tükrözik.

(hirado.hu)

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


reg
Uj Szo

PIACZ, apróhirdetések

SZÜKSÉGE VAN EGY BIZTONSÁGOS HITELRE? SZÜKSÉGE VAN EGY BIZTONSÁGOS HITELRE? Üdvözlöm, azonnali kölcsönre van szüksége? (...)

SZÜKSÉGE VAN EGY BIZTONSÁGOS HITELRE? SZÜKSÉGE VAN EGY BIZTONSÁGOS HITELRE? Üdvözlöm, azonnali kölcsönre van szüksége? (...)

ÉV VÉGI HITELEK Üdvözlöm, SZELECZKI GÁBOR vagyok, egy becsületes online magánhitelező, aki gyors (...)

adj fel hirdetést
erdelyh
EPP vedelem jobb 2
Reklam
Reklam
EPP vedelem jobb 1
reg
banyavidek