rmdsz header
2024. május 17., péntek Paszkál napja
árfolyam:
1 euro = RON
1 dollár = RON
100 forint = 0 RON

Nem szavazta meg a parlament az alaptörvény módosítását

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

Kósa Lajos: Csak a Fidesz-KDNP-re számíthat az ország a kvóta elleni küzdelemben.


Az Országgyűlés mai ülésén szavazott az alaptörvény hetedik, Orbán Viktor miniszterelnök által javasolt módosításáról, amely tiltotta volna idegen népesség Magyarországra telepítését. Az előterjesztés elfogadásához valamennyi képviselő kétharmadának támogatására, vagyis legalább két ellenzéki szavazatra is szükség lett volna, azonban a javaslat nem kapta meg a kellő számú voksot. 

Az előterjesztésre 131-en szavaztak igennel a szükséges 133 helyett. 

A javaslatot csak a kormánypárti képviselők támogatták; az ellenzékiek közül hárman - Fodor Gábor, Kész Zoltán és Kónya Péter független képviselők - nemmel voksoltak, a többiek nem nyomtak gombot.

Az MSZP már korábban bejelentette, hogy nem vesz részt a szavazásban, ahogyan az LMP is jelezte: képviselői nem nyomnak gombot.

A Jobbik a letelepedési kötvény megszüntetéséhez kötötte a módosítás támogatását, ez azonban nem történt meg. A kormány szerint a letelepedési kötvény és az alaptörvény-módosítás nem függ össze egymással.

A szavazáson az MSZP és a Jobbik képviselői is molinókkal tiltakoztak az ülésteremben, őket Latorcai János levezető elnök figyelmeztette a tiltott szemléltető eszközök miatt. A Jobbik molinóján az állt, hogy "Az a hazaáruló, aki pénzért terroristát is beenged", a szocialisták áthúzott helikoptert ábrázoló lapokat mutattak fel.

A kormányfő az október 2-i kvótanépszavazás után tett javaslatot az alaptörvény módosítására, amelyről több frakcióközi egyeztetést is tartottak.
Az öt cikkelyből álló változtatással bekerült volna az alaptörvénybe egyebek mellett az, hogy Magyarországra idegen népesség nem telepíthető be és idegen állampolgár - amelybe a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkezők nem tartoznak bele - Magyarország területén a magyar hatóságok által egyedileg elbírált kérelme alapján élhet.

Németh Zsolt: A jövőben még lehet jelentősége, hogy tartalmi egyezség született a módosításról
Az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke szerint az alkotmánymódosítás szövegében "tartalmi egyetértés született, s ennek a jövőre vonatkozóan még lehet jelentősége". Németh Zsolt fideszes bizottsági elnök erről kedden délben tartott sajtótájékoztatóján beszélt.

"Hiába van a szövegről egy egyetértés, mégsem támogatta az Országgyűlés az alkotmány módosítását; mondhatnám azt is, hogy ez is 98 százalékra sikerült, ahogy a népszavazás is" - fogalmazott.
Az alkotmányos identitás szövegben megjelenő fogalma a közösségi és a nemzeti hatáskörök "határozott elválasztását teszi, tette volna, és a reményeink szerint fogja a jövőben lehetővé tenni az alkotmánymódosítás, amennyiben újra sor kerül rá" - jelentette ki Németh Zsolt.
Hozzátette: az alkotmányos identitás részeként tekint Magyarország arra, hogy kötelező betelepítésre az Országgyűlés jóváhagyása nélkül nem kerülhet sor, azt is világosan megfogalmazva, "hol van a határa Magyarország véleménye szerint a nemzeti és a közösségi hatásköröknek", és kiemelte, a szövegben "karakteres álláspont" jelenik meg, de az nem ellentétes a nemzetközi és az európai normákkal. 
Jelezte, hogy a kormány folytatja a küzdelmet a kötelező betelepítési kvóta ellen, s ennek az Európai Tanács decemberi ülése lehet a következő fontos fóruma; amely elé, az Európai Bizottság - Magyarország számára elfogadhatatlan - javaslata és a soros elnöki tisztet betöltő Szlovákia miniszterelnökének még nem ismert, alternatív, kompromisszumos előterjesztése kerül. 

Kósa-NémethZsolt-HR576x356Németh Zsolt és Kósa Lajos - Fotó: Hegedűs Róbert/Magyar Hírlap

A politikai küzdelem folytatása mellett "bízunk abban, hogy akár nemzeti, akár nemzetközi szinten  jogi garanciát sikerül találni a kötelező betelítési kvótával szemben; úgy gondoljuk, hogy a migráció kihívása Európa jövőjét döntő módon befolyásolja, és az, hogy az Európai Unió egyelőre nem tudott egyértelmű választ találni erre a kihívásra, az a gyengeségnek a jele" - jegyezte meg.
Ezt a gyengeségét különféle külső hatalmak, keleti és nyugati hatalmak egyaránt, megpróbálják kihasználni az európai népek, az európai társadalmak érdekeivel ellentétesen - fogalmazott Németh Zsolt. Szerinte "tartósan fennálló problémával van dolgunk, és egy fenntartható megoldást szeretne Magyarország erre a problémára", amelynek két pillére az önkéntes kvóta és a szolidaritás vállalása, de része a racionalitás érvényesítése is.
A mostani szavazási eredmény nem változtat azon, hogy a kormány és a koalíció politikailag elkötelezett a kötelező betelepítési kvótával szemben, "3,3 millió ember egy új egységet hozott létre, és a mai napiig nem tudtuk, hogy ki támogatja ezt az egységet" - mondta, hozzátéve, most kiderült, hogy csupán a Fidesz-KDNP tesz így.

Kósa: Csak a Fidesz-KDNP-re számíthat az ország a kvóta elleni küzdelemben
A Fidesz-frakcióvezetője szerint az alaptörvény-módosításról szóló keddi parlamenti szavazáson kiderült, hogy az ország csak a Fidesz-KDNP-re számíthat a kötelező betelepítési kvóta elleni küzdelemben.
Kósa azt követően tartott sajtótájékoztatót, hogy a parlament nem fogadta el az alkotmánymódosítást.

A Fidesz frakcióvezetője úgy értékelt: bebizonyosodott, hogy a Jobbik és az MSZP is hazudott, "rútul, aljasul" becsapta az embereket, korábban ugyanis mindkét párt a törvénymódosítás támogatásáról nyilatkozott. Hozzájuk csatlakozott Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke, "ő annyival volt becsületesebb, hogy előre azt mondta, nem fogják támogatni sem a népszavazást, sem az alaptörvény-módosítást" - tette hozzá, úgy fogalmazva, hogy az ellenzéki oldalon "ebben az ügyben a legbecsületesebben Gyurcsány Ferenc járt el".
Teljesen világosan kiderült, hogy Magyarország a saját megvédésében csak a kormánypártokra számíthat - jelentette ki Kósa Lajos, aki azt ígérte, folytatják a küzdelmet, és amíg a Fidesz-KDNP kormányoz, addig Magyarországra senki sem telepíthet be kötelezően idegen népességet.
A politikus közölte, az alkotmánymódosítás után kialakult helyzetet a Fidesz elnökségi ülésén értékelik. Azt nem tudta megmondani, hogy benyújtják-e majd esetleg újra az indítványt.
Azt, hogy az összegző módosító javaslatot az Országgyűlés - szemben az egységes javaslattal - elfogadta, a frakcióvezető úgy értékelte: nem a szöveggel volt a probléma.
Azzal kapcsolatban, hogy a Jobbik a letelepedési kötvény megszüntetéséhez kötötte az alaptörvény-módosítás támogatását, azt mondta: felháborító "idehozni mindenfajta limlom feltételeket". Szerinte ez azt mutatja, hogy a Jobbikot kizárólag a hatalom, a saját pártpolitikai szempontjai érdeklik. Ugyanígy a szocialistáknak is másodlagos a magyarok véleménye - fűzte hozzá.

magyarhirlap.hu

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


Reklam
Uj Szo

PIACZ, apróhirdetések

Ajánlatok kölcsön pénzt az egyének közötti súlyos Ajánlatok kölcsön pénzt az egyének közötti súlyos Itt egy Kész az olcsó fogyasztása (...)

Ajánlatok kölcsön pénzt az egyének közötti súlyos Ajánlatok kölcsön pénzt az egyének közötti súlyos Itt egy Kész az olcsó fogyasztása (...)

Ajánlatok kölcsön pénzt az egyének közötti súlyos Ajánlatok kölcsön pénzt az egyének közötti súlyos Itt egy Kész az olcsó fogyasztása (...)

adj fel hirdetést
n
tmh
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
banyavidek