Noileg
2026. március 23., hétfő Beáta napja
árfolyam:
1 euro = 5.8862 RON
1 dollár = 609.2766 RON
100 forint = 0.026 RON

Simion kampánya drágább volt, mint Donald Trumpé – közpénzből kér megtérítést az AUR

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

A Snoop oknyomozó portál friss adatai szerint a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) 2025 tavaszán rendkívül magas összegeket – csaknem 5 millió eurót – fizetett a Realitatea Plus televíziónak, elsősorban George Simion államfőjelölti kampányának népszerűsítése céljából. A csatorna egy napnyi reklámért 1 millió eurót, egy kétórás műsorért pedig 450 ezer eurót számlázott, még akkor is, ha Simion a műsoridőnek csupán töredékében jelent meg.


Az AUR ezeket a költségeket vissza szerette volna igényelni az állami költségvetésből, ám az Állandó Választási Hatóság (AEP) megtagadta a megtérítést. Az intézmény szerint a Realitatea Plus által kiállított számlák egy része nem igazolt valós szolgáltatást. Összesen 17 millió lejt nem ismertek el, és emellé még 5 millió lejt is visszavontak, amelyet a párt lakossági levelezésre költött.

Ennek következtében a Simion kampányára elköltött 69 millió lejből csupán 52 milliót térített vissza az állam. Simion az AEP indoklását „mondvacsináltnak” nevezte, és jogi úton készül megtámadni a döntést. A választási hatóság közben feljelentést tett az ügyészségen.

Drágább, mint Trump reklámjai

A Snoop számításai szerint az a bizonyos 450 ezer eurós kétórás műsorérték akár 300 reklámspot sugárzására is elég lett volna a Realitatea Plus csatornán – ugyanannyiért, mint amennyit Donald Trump fizetett amerikai televíziók reklámfelületeiért. Míg az Egyesült Államokban Trump 300 reklámspotja saját üzenetét és előnyeit hangsúlyozta, addig Simion a román csatorna képernyőjén mindössze néhány percre tűnt fel a 450 ezer euróból vásárolt kétórás műsorfolyamban.

Egy másik összehasonlítás szerint az AUR egyetlen hónap alatt 5 millió eurót fizetett a Realitatea Plusnak. Donald Trump ezzel szemben a 2024-es amerikai elnökválasztási kampány utolsó három hónapjában összesen 6 millió dollárt (5,5 millió eurót) költött Facebook-hirdetésekre – legalábbis a Solomon pénzügyi cég független elemzése alapján.

22 millió lej: az AEP szerint törvénytelen költekezés

Fél évvel a kampány lezárulta után derült ki, hogy a párt által visszaigényelt összeg jóval meghaladta azt, amit az állam végül elfogadott. Az AEP szerint az AUR összesen 22 millió lejt költött szabálytalanul – ebből 17 millió a Realitatea Plus számláihoz, 5 millió pedig a lakosság számára kiküldött tájékoztató levelekhez kapcsolódik.

Más pártoknál is találtak szabálytalanságokat

A Snoop korábban arról is beszámolt, hogy a Nemzeti Liberális Párt (PNL) 2 millió eurót fizetett – szintén közpénzből – Nicolae Ciucă pártelnök könyvének országos óriásplakátos reklámozására. A portál a Szociáldemokrata Párt (PSD) rekordkampányköltéseiről is írt, illetve arról, hogy az AEP Nicușor Dan elnökjelölt esetében szintén nem térítette vissza a támogatások egy részét, mivel több adományozó nem volt azonosítható.
(Forrás: maszol.ro)

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


Reklam
Uj Szo

PIACZ, apróhirdetések

Minden igényt kielégítő, FINANSZÍROZÁSA HITELEK Helló, Madame gazda gergelia vagyok. A magánszemélyek között kölcsön ajánlatot (...)

hitel ajánlat bárki számára komoly szakmája szerint bankár, és jelenleg a mikro- és makrohitelek, elég jelentős tőkével (...)

Hitel kínál magánszemélyek becsületes Sürgős pénzszükséglet esetén a komoly és megbízható egyén közötti kölcsön (...)

adj fel hirdetést
reg
tmh
Noileg
Reklam
Reklam
Reklam
banyavidek