reg
2026. január 17., szombat Antal napja
árfolyam:
1 euro = 5.8745 RON
1 dollár = 648.8063 RON
100 forint = 0.0259 RON

Emléktáblák az áldozatoknak

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

A holokauszt áldozataira emlékeztek nemrég Máramarosszigeten, ahol több rendezvényt tartottak az 1944 májusában Észak-Erdélybõl deportált zsidók emlékére.


A máramarosszigeti pályaudvaron közel százan gyûltek össze, a jelenlévõk sorba álltak a vasúti sínek mellett, ahol 130 gyertyát gyújtottak annak a 13 ezer zsidónak az emlékére, akiket a városból deportáltak a második világháború végén.

Az eseményre a résztvevõk elmondása szerint az egykor itt élõk Izraelben, az Egyesült Államokban és Kanadában tartózkodó leszármazottai is ellátogattak, hogy láthassák szüleik, nagyszüleik valamikori lakhelyét. A megemlékezõk vasárnap a Máramarosszigeten született, Nobel-díjjal kitüntetett Elie Wiesel íróval, a holokauszt túlélõjével beszélhettek videokonferencia keretében.

A rendezvénysorozat keretében az író szülõházában kiállítás-megnyitóra került sor, az évforduló alkalmából pedig emléktáblát helyeztek el a máramarosszigeti és a felsõvisói pályaudvaron. A megemlékezõk az elmúlt napokban több környékbeli településre is ellátogattak, ahol egykor nagyobb zsidó közösségek éltek, és szimpóziumot is tartottak a deportáltak leszármazottainak részvételével.

Az Elie Wiesel Intézet tájékoztatása szerint a napokban más erdélyi pályaudvarokon is emléktáblát helyeznek el. Az intézet közleménye szerint a közlekedésügyi minisztériummal való együttmûködés nyomán helyezik el az emléktáblákat abból az alkalomból, hogy hetven évvel ezelõtt deportáltak 132 ezer zsidót Auschwitzba az akkor Magyarországhoz tartozó Észak-Erdélybõl.

Az emléktáblákat azokon az állomásokon helyezik el, ahonnan szerelvények indultak a haláltábor felé. A deportáltak közül szinte valamenynyien életüket vesztették. Máramarosszigeten, Felsõvisón, Nagybányán, Marosvásárhelyen és Szászrégenben már felavatták az emléktáblákat, június 3-áig pedig további állomásokon fogják kihelyezni, így Désen, Kolozsváron, Szatmárnémetiben, Szilágysomlyón, Nagyváradon és Besztercén.

Az intézet által kezdeményezett megemlékezési projektet Dan Sova közlekedésügyi miniszter is támogatja, akit 2012 tavaszán holokauszttagadó kijelentése miatt váltottak le pártszóvivõi tisztségébõl.

(krónika.ro)

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


Reklam
Uj Szo

PIACZ, apróhirdetések

richardcosmos5@gmail.com Sürgős kölcsönajánlat. HITELAJÁNLAT!!! Gondolt már arra, hogy stresszmentes kölcsönt (...)

SZÜKSÉGE VAN JOGI KÖLCSÖNRE? Üdvözlöm, legális és megbízható hitelezőt keres? Kölcsönre van szüksége? Sürgős (...)

SZÜKSÉGE VAN JOGI KÖLCSÖNRE? Üdvözlöm, legális és megbízható hitelezőt keres? Kölcsönre van szüksége? Sürgős (...)

adj fel hirdetést
reg
tmh
Noileg
Reklam
Reklam
Reklam
banyavidek