1 dollár = RON
100 forint = 0 RON

Magyarország az éremtábla élén

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

Cseh László kontinenscsúccsal aranyérmet nyert vasárnap az izraeli Netánjában zajló rövidpályás úszó Európa-bajnokságon férfi 200 méter pillangón, míg női 400 méter gyorson Hosszú Katinka második, Kapás Boglárka pedig harmadik lett.

A netánjai kontinensviadal befejező napján Cseh alkotta a legkiemelkedőbbet a magyar csapatból: a klasszis versenyző 200 méter pillangón a világcsúcstól 44 századra elmaradt ugyan, az Európa-rekordot azonban alaposan megjavítva, hatalmas fölénnyel diadalmaskodott. Az új kontinentális csúcs 1:49.00 perc, amely persze sokkal jobb négy esztendeje úszott magyar rekordjánál is (1:50.87). A régi Európa-csúcsot az orosz Nyikolaj Szkvorcov tartotta 2009 óta. Cseh Lászlónak ez volt a harmadik Európa-bajnoki sikere Netanjában, egész rövidpályás karrierjét tekintve pedig a 19. aranyérme 25 méteres medencében.

Cseh - aki három elsőséggel zárta a viadalt - az M4 Sportnak elmondta: a világcsúcsot célozta meg, de olyan sokkal vezetett a többiek előtt, hogy szinte egyedül kellett úsznia.

"Kicsit elégedetlen vagyok a világcsúcs elmaradása miatt. Látszik, hogy kell még edzeni, hogy ez sikerüljön" - mondta Cseh.

Hosszú Katinka 400 méter gyorson fejezte be szereplését az izraeli kontinensviadalon, melyen hat arany után először kellett beérnie a döntőben ezüstéremmel. "Aranyos" sorozatának a 800 méter gyorson is Európa-bajnok brit Jazmin Carlin vetett véget, aki a fele akkora távon három századmásodperccel volt gyorsabb a célban. Hosszú 3:58.84 perces magyar csúccsal lett második, s a régi rekordon belül úszott a nagy finist kivágva harmadikként beérkező Kapás Boglárka, a 800-as gyorstáv netánjai ezüstérmese is (3:59.02). Az előző országos csúcsot Verrasztó Evelyn 3:59.68-cal tartotta 2009. november 15. óta. Hosszú rövidpályás medálgyűjteménye jelenleg 16 darabból áll, s a 10 arany mellett 4 ezüst és 2 bronz alkotja.

Netánja, 2015. december 5. Hosszú Katinka, miután megnyerte a netánjai rövidpályás úszó Európa-bajnokság női 50 méteres hátúszásának döntőjét 2015. december 5-én. (MTI/AP/Cafrir Abajov)

"Talán örülök is ennek, mert van, ami motivál a továbbiakban. Összességében jobban sikerült ez az Eb, mint ahogy reméltem. A 400 méter gyorson még soha sem úsztam négy percen belül, most ez is összejött" - mondta Hosszú Katinka, a kontinensviadal legeredményesebb úszója.

Kapás Boglárka, Hosszú mögött csapott célba szintén elégedetten nyilatkozott: "Rég versenyeztem ilyen jót. Ahogy elterveztem a taktikámat, úgy alakult. A táv második felében indultam el. Annak ellenére lettem bronzérmes, hogy a 400 gyors nem a főszámom".

Ami a nap további magyar döntőseit illeti, Sebestyén Dalma 200 méter mellen már a selejtezőben kellemes meglepetést szerzett, hiszen hetedikként (2:23.20) beverekedte magát a fináléba. Ott aztán hatodik lett, ráadásul 2:22.40-es idejével megjavította Hosszú Katinka tavaly december 18-án úszott 2:22.43-as magyar rekordját. A 400 méteres vegyesúszásban Eb-győztes Verrasztó Dávid 200 méter pillangón a nyolcadik helyen zárt (1:54.32).

A 4x50 méteres férfi vegyesváltóban a döntőbe nyolcadikként még éppen "befért" magyar staféta, amelyet Földházi Dávid, Gyurta Dániel, a délelőtt szerepelt Lobanovszkij Maxim helyére lépő Cseh László és Takács Krisztián alkotott, vasárnap este ötödik helyen végzett. Az Eb zárószámában helytállt a négyes, amely a selejtezőben elért 1:35.63-as országos csúcsot tovább javítva 1:33.62 perc alatt tudta le a távot.

Az 50 méteres női gyors előfutamaiban tizedik időt elért Jakabos Zsuzsanna a délutáni elődöntőben tovább javította egyéni csúcsát, ám a 24.52 másodperc is csak a 10. helyhez volt elegendő, vagyis a nyolcas döntőhöz kevésnek bizonyult.

A magyar csapat Netanjában összesen - az Európa-bajnokság éremtáblázatán első helyet érő - 15 medált, 11 aranyat, három ezüstöt és egy bronzot szerzett, összteljesítménye egyszersmind minden idők legjobb magyar rövidpályás szereplését jelenti. Az előző csúcsproduktummal az úszóválogatott 2013-ban, a franciaországi Chartres-ban rukkolt elő, az akkori Eb-n 12 medált gyűjtött, 6 arany, 4 ezüst és 2 bronz megoszlásban.