no
2024. április 23., kedd Béla napja
árfolyam:
1 euro = RON
1 dollár = RON
100 forint = 0 RON

Tovább szivárog a nehézfémeket tartalmazó bányavíz a Máramaros megyei tárnából

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

Annak ellenére, hogy a hatóságok felszólították az érintett társaságot a szennyezés forrásának megszüntetésére, tovább szivárog a nehézfémeket tartalmazó bányavíz a miszbányai Câmpurele bánya tárnájából.


Mindez a kolozsvári központú Szamos-Tisza Vízügyi Igazgatóság lapunknak nyújtott tájékoztatásából derül ki. Cristina Vădan, az intézmény szóvivője által a Krónika rendelkezésére bocsátott videófelvétel arról tanúskodik, hogy három nappal a szerdai balesetet követően, szombaton is ömlött a barna lé a Miszbánya térségében fekvő bányából a szabadba.

A vízügyi igazgatóság illetékesének közlése szerint a bányavíz másodpercenként 0,17 köbméteres hozammal folyik ki a lezárt tárnából. Megjegyzendő, hogy a bányavíz a szerdai kiömlés első óráiban másodpercenként 1,5-1,6 köbméteres hozammal folyt a Láposbánya patakba, és vöröses színű üledéket sodort magával. Az igazgatóság szóvivője közölte, a vízügyi szakértők folyamatosan monitorozzák a helyszínt, a bányából kiömlő vizet, ugyanakkor a Láposbánya patak, a Lápos, valamint a Szamos folyó vízminőségét. A Máramaros megyei hatóságok újabb mintát vettek a környező élővizekből, és a laboratóriumi vizsgálatok azt mutatták, hogy a patakban és a két folyóban a vas, a réz, a mangán és a cink koncentrációja továbbra is meghaladta a megengedett értékeket a Lápos és a Szamos egybefolyásánál. A Szamos Szatmár megyei szakaszán, a román–magyar határig ugyanakkor már nem észlelhető elszíneződés a folyón.

Mint ismeretes, szerdán a Câmpurele színesfémbánya bezárt tárnájába beszivárgott víz tört a felszínre Máramaros megyében, lerakódott üledéket magával sodorva jutott a Láposbánya-patakba, ahonnan a Lápos folyóba, majd a Szamosba ömlött. A tisztítatlan bányavízzel nehézfémek kerültek az élővizekbe, amelyek értéke 2-3-4-szerese volt a megengedett küszöbértéknek. A szennyezés halpusztulást nem okozott, viszont a Szamoson Magyarországra is eljutott, ahol kezdetben az oldott cink, réz, alumínium és vas koncentrációja szintén határérték feletti volt. Azóta a magyar hatóságok beszámolója szerint a nehézfémek koncentrációja fokozatosan hígul.

A Szamos-Tisza Vízügyi Igazgatóság a nehézfémeket tartalmazó bányavízzel szennyezett part- és folyószakasz megtisztítására, a szennyezés megszüntetésére kötelezte a történtekért felelős társaságot, az Explo Mining COAL Kft.-t. A „szennyező fizet” elve alapján a cég fogja állni a járulékos költségeket, beleértve a hatósági beavatkozást, ezen kívül bírságra is számíthat. Áder János köztársasági elnök a történtek miatt Klaus Iohannis román államfőhöz fordult a Szamos nehézfémszennyezése ügyében annak érdekében, hogy Románia késedelem nélkül tegyen lépéseket a most már rendszeressé vált szennyeződések miatt.

(kronikaonline.ro)

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


k rmdsz
Uj Szo

PIACZ, apróhirdetések

Személyi kölcsönök egyszerű formaságokkal Jó reggelt kívánok ! Nehezedre esik a problémáid kezelése? Mondj nemet a problémákra...ez (...)

Személyi kölcsönök egyszerű formaságokkal Jó reggelt kívánok ! Nehezedre esik a problémáid kezelése? Mondj nemet a problémákra...ez (...)

Személyi kölcsönök egyszerű formaságokkal Jó reggelt kívánok ! Nehezedre esik a problémáid kezelése? Mondj nemet a problémákra...ez (...)

adj fel hirdetést
Noileg
tmh
Reklam
Reklam
Reklam
k rmdsz
banyavidek