rmdsz 1
2024. április 18., csütörtök Andrea napja
árfolyam:
1 euro = RON
1 dollár = RON
100 forint = 0 RON

Mindig van kiút a válságból

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

A kormánykoalíció szétesése és újraalakulása, népszavazás, koronavírus-járvány, gazdasági buktatók és új lehetőségek; egyáltalán hogyan élték meg a fiatalok ezt a zűrös időszakot? Főként ezeket a témaköröket járták körül a XIX. MIÉRT Akadémia résztvevői december 10-11. között Püspökfürdőn, ahol RMDSZ-es politikusok, hazai és nemzetközi szakértők elemezték a jelenleg zajló folyamatokat.


A MIÉRT legfontosabb szakmai rendezvénye pénteken, a járványügyi előírásoknak megfelelően szűkebb létszámmal startolt, a megnyitón Szabó Ödön parlamenti képviselő, majd Kovács Péter, a Kós Károly Alapítvány alelnöke, Oltean Csongor MIÉRT-elnök és Tőtős Áron, a MIÉRT elnökhelyettese, az esemény főszervezője köszöntötte a területi szervezetek képviselőit. 

A plenáris előadások közül kiemelendőnek számított Barna Gergő szociológus, az Erdélystat projektvezetőjének előadása, aki a jövő évi, romániai népszámlálásról és annak nagy tétjéről beszélt. Bár a magyarság "súlya" nem csökkent az elmúlt két évtizedben, kérdéses, hogy 2022-ben mekkora lesz a számaránya. Ez több szempontból is fontos kérdés, hiszen a romániai magyarság ezáltal harcolhat ki magának kisebbségi és nyelvhasználati jogokat, ugyanakkor számos pragmatikus tét is a levegőben áll: a jövő évi eredményektől függ a települések fejlesztése, illetve a családokkal, az oktatással és más szociális helyzetekkel kapcsolatos szakpolitikák alakulása is. 

A MIÉRT rendezvényének előadója volt Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettes, az RMDSZ elnöke, aki a kormánykoalíció válságának körülményeiről, az új kihívásokról és az RMDSZ jelenlegi kormányban betöltött szerepéről is beszélt a fiataloknak. Cseke Attila fejlesztési miniszter pedig olyan tervekről és megvalósított programokról számolt be, amelyekkel elsősorban a fiatalok itthonmaradását célozzák. Eddig nagy előrelépést az országos szintű bölcsőde program hozta, amely főleg a nagyvárosokban jellemző problémákra adott megoldást. Cseke elmondta, a jelenlegi gazdasági helyzet miatt nehéz olyan körülményeket teremteni, melyekkel látványos és gyors előrehaladást lehet elérni, ámbár az elmaradott régiók felzárkózásában nagyon fontos szerepe lesz például az Anghel Saligny-programnak is.  

A gazdasági tényezőknél maradva: krízis, kockázat és eredményesség címszavakkal tartott előadást Dr. Szász Levente, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi karának tanára, dékánhelyettese, aki főként a járvány okozta válságról, mint lehetőségről beszélt a résztvevők előtt. Interaktív prezentációjában nagy szerepet kapott a Covid-19 Romanian Economic Impact Monitor elnevezésű projekt, amellyel a járvány kezdete óta napi szinten követték az aktuális járványügyi folyamatokat. Ezt követően Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság alelnökének szakmai prezentációja következett, ahol a szabadpiaci körülményekről, majd az erre rákövetkező nemzetközi energiaválság következményeiről és a gyakorlati tudnivalókról számolt be.  

A következő előadások főként nemzetközi tekintetben értelmezték a válságkezelést. Winkler Gyula EP-képviselő az Európai Unió ifjúságpolitikai prioritásairól beszélt, ilyen téren fontos kiemelni, hogy a 2022-es év tematikus év lesz - ez pedig  kiváló alkalom a tagállamok számára, hogy jobban népszerűsítsék és szélesebb körben alkalmazzák az ifjúságnak szánt programokat. Natalia Piotrowska, a bukaresti lengyel nagykövet-helyettest Közép-Európa és az Európai Unió viszonyáról lehetett kérdezni, de mélyebb betekintést adott a lengyel-fehérorosz határon kialakult migrációs válságról, illetve Oroszország és Ukrajna között kibontakozó konfliktushelyzetről is.

A főként gazdasági témákat körüljáró értekezletek után a személyes történetek kerültek előtérbe: a koronavírus-járvány alatt megjelenő érzelmi válságokról, a segítségadás fontosságáról és az újrakezdésről Molnár Éva Kinga pszichológus tartott előadást. Végezetül két fiatal vállalkozó, Szabó Gergő és Csuzi Botond számolt be tapasztalatairól, akik elmondták: bár sok új helyzethez kellett alkalmazkodniuk vállalkozásuk működése érdekében, kellő rugalmassággal minden nehézséget le lehet küzdeni. 

"A MIÉRT eleve több pilléren áll: fontos számunkra a fiataloknak való programok szervezése, az, hogy megmaradjon a remek kapcsolat köztünk és az RMDSZ között, a harmadik célkitűzésünk pedig a szakmaiság, a fiatalok fejlesztése. Ezen túl azért is tartom fontosnak az Akadémia létezését, mert ez a hétvége remek lehetőséget biztosít a résztvevők számára, hogy megismerjék egymást, hiszen Szatmár megyétől egészen Fehér megyéig, Brassó megyétől Temes megyéig mindenhonnan képviselve van a magyarság. Az a tapasztalatunk, hogy évről évre megújulnak az érdeklődők, akik úgy gondolják, fontos számukra az ifjúsági szférában, a közösségi ügyekben való résztvétel. Az Akadémia ehhez ad egyfajta fogódzót és támpontot” – mondta el Tőtős Áron, az Akadémia koordinátora. 

"Nagyon sajnáltuk, hogy tavaly le kellett mondanunk erről a rendezvényről. Elképesztően hasznos és tartalmas volt minden előadás. A fiatalok szerették, érdeklődtek. Láttam rajtuk, hogy inspirálódnak az elhangzottak után, hiszen több kérdésükre is választ kaptak. Ez a legjobb érzés, amikor ilyent tapasztalhatunk. Ezért csináljuk az Akadémiát" - összegezte Olteán Csongor, a MIÉRT elnöke. 

 

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


k rmdsz
Uj Szo

PIACZ, apróhirdetések

Ajánlatok kölcsön pénzt az egyének közötti súlyos Ajánlatok kölcsön pénzt az egyének közötti súlyos Itt egy Kész az olcsó fogyasztása (...)

Ajánlatok kölcsön pénzt az egyének közötti súlyos Ajánlatok kölcsön pénzt az egyének közötti súlyos Itt egy Kész az olcsó fogyasztása (...)

Ajánlatok kölcsön pénzt az egyének közötti súlyos Ajánlatok kölcsön pénzt az egyének közötti súlyos Itt egy Kész az olcsó fogyasztása (...)

adj fel hirdetést
no
tmh
Reklam
Reklam
Reklam
k rmdsz
banyavidek