Noileg
2025. július 04., péntek Ulrik napja
árfolyam:
1 euro = 5.0600 RON
1 dollár = 4.2961 RON
100 forint = 1.2694 RON

Már űrhajót is tud vezetni a ChatGPT, és meglepően jól csinálja

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

Egy speciális versenyen alkalmazták a Massachusettsi Műszaki Egyetem mérnökei a ChatGPT mögött futó nagy nyelvi modellt, hogy rábízzák egy űrhajó irányítását. Mindez persze csak játék volt, annak viszont igen hasznos.


 

Az OpenAI által fejlesztett ChatGPT azzal robbant be a köztudatba, hogy emberi módon képes írásban kommunikálni a felhasználókkal. Azóta már megtanult többek között képeket generálni, és bevásárlós funkciót is kapott, most pedig egy újabb, nem mindennapi képességgel bővült a palettája: űrhajót is tud vezetni.

Egész pontosan egy, az űrhajók vezetésével kapcsolatos versenyen teljesített jól a mesterséges intelligencia, megszerezve a második helyet. Arra azonban nem kell számítani még egy darabig, hogy éles helyzetben is az övé lesz az irányítás.

2015-ben a mexikói Squad játékstúdió elkészítette a Kerbal Space Program nevű videójátékot, ami meglepően nagy sikert aratott. Az űrrepülést szimuláló játékban egy csoport földönkívülivel lehet a játékos, akik a NASA földönkívüli megfelelőjét irányítják. A játékosnak meg kell terveznie és meg kell építenie az űrhajót, majd el kell hagyni a Kerbin nevű bolygót és egy másik égitestre kell átjutni.

Bár a szimulátor nem tökéletes, de az űrhajó viselkedése (manőverezhetősége) rendkívüli módon hasonlít arra, amit a valóságban is tapasztalhat egy űrhajós. Beépítették például a Hohmann-pályát, ami az energiafelhasználás szempontjából a legjobb módja annak, hogy egyik égitestről a másikra eljusson az ember.

A NASA szerint a küldetés céljaitól és az űrhajó jellemzőitől függően a mérnökök a jövőben a Hohmann-pályát fogják alkalmazni, hogy a Földről űrhajót küldjenek a Marsra.

Az American Institute of Aeronautics and Astronautics nevű szervezet még 2024-ben hozta létre a Kerbal Space Program Differential Games (KSPDG) nevű kiírást, amelyben arra buzdították a játék résztvevőit, hogy bátran alkalmazzanak különböző technológiákat ahhoz, hogy végül az űrhajó önvezérelt módon tudjon repülni.

A Massachusettsi Műszaki Egyetem csapata is elindult a megmérettetésen, a szakemberek pedig megállapították, hogy a KSPDG környezete nem alkalmas a megerősítéses tanulásra – arra, amire a legtöbb mesterséges intelligencia képzésénél támaszkodnak a cégek.

Ehelyett kifejlesztettek egy rendszert, amely a játék telemetriai adatait olyan nyelvre fordítja, amelyet a nagy nyelvi modellek (LLM) is meg tudnak fejteni és döntéseket tudnak hozni. Az LLM ezután szöveges formában továbbítja a döntését, amelyet visszajuttat a KSPDG-be, hogy irányítsa a karakterek lépéseit. A játékhoz a ChatGPT mögött dolgozó nagy nyelvi modellt alkalmazták. A projektről az Advances in Space Research című tudományos lapban írtak publikációt.

Bár a csapat második helyezést ért el a versenyben – az első helyen végzett csapat egy differenciálegyenlet-alapú megközelítést alkalmazott –, elégedettek voltak az eredményekkel, és úgy vélik, hogy a rendszer hatékonysága a későbbiekben tovább javítható.

(hvg.hu)

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


Reklam
Uj Szo

PIACZ, apróhirdetések

Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)

Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)

Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)

adj fel hirdetést
Rmdsz
tmh
GaGa
Reklam
Reklam
Reklam
banyavidek