Nem csak a régióban, de az egész országban is egyedülállóként épült meg Szatmárnémeti közelében egy 552 méter hosszú pillepalack-labirintus, köszönhetően 75 iskola és óvoda lelkes, gyűjtögető gyermekseregének.
A Szatmárnémetitől pár kilométerre lévő Atya településen, a Kentaur Szabadidőközpont területén nyitotta meg képzeletbeli kapuit az „építmény”, a kétliteres pillepalackokból készített ökolabirintus. S hogy miért is olyan különleges ez az 552 méteres tekeredvény? Mert létrehozásában 75 iskola és óvoda gyermekei „dolgoztak össze”, meghallva tavaly novemberben a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség és a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség felhívását: idén júniusig gyűjtötték a pillepalackokat, amelyeket 1,8 méter magas, 4 méter széles kerítéselemekké fűztek össze, amiket aztán az erdészeti hivatal által felajánlott akácoszlopokra erősítettek.
Mint a megnyitón elhangzott, belegondolni is rossz, ha ez a 82 800 darab (4,5 tonnányi) műanyagpalack, vagy akárcsak egy része is a természetbe, erdőkbe, Szamosba került volna. Egy része így is oda fog kerülni, de természetesen újrahasznosított formában, hiszen mint a környezetvédelmi ügynökséget vezető ötletgazda Békéssy Erzsébet elmondta, a labirintushoz fel nem használt kétliteres, valamint az akció keretében szintén összegyűjtött fél-, egy- és másfél literes palackokból Szatmárudvariban, a Szamos holt ágán építenek majd gyalogoshidat jövő évben, egy másik projekt keretében. A legtöbb pillepalackot összegyűjtő tíz tanintézmény csapatai jutalomként pár nap múlva Ópusztaszerre, az ottani öko-élményparkba látogatnak, munkájuk eredményét, az atyai tekeredvényt pedig a tanév során felkeresi valamennyi óvodás- és diákcsapat. A gyűjtéshez kapcsolódóan az Év Iskolája elismerést az Emil Palade Élelmiszeripari Szakközépiskola nyerte el, ők ugyanis 13 darab kerítésdarabot gyűjtöttek-fűztek össze, második és harmadik helyezést pedig a szatmárnémeti Lucian Blaga Általános Iskola és a Tasnádi Általános Iskola ért el, míg a Csomaközi Általános Iskola azért részesült kiemelt elismerésben, mivel ők a „legkevesebb embererővel”, legkisebb diáklétszámmal teljesítették a feladatot.
Mielőtt az egybegyűlt tanulók, szüleik és kísérőik birtokba vették volna a labirintust s annak közepén álló „kilátót”, a létesítmény kapuja mellett két facsemetét is elültettek – s ha már lúd, legyen kövér alapon a flakongyűjtögetés-kerítésfonás közben a gyerkőcök egy másik megmérettetésben is részt vettek, elektronikai és újrahasznosítható hulladékokból készítve a szatmári tájegységre jellemző madarak „mását”.
(maszol.ro)
MINDEN TÍPUSÚ HITELT KÍNÁLOK Üdvözlöm, ANIKO ROMHANYI vagyok, egy legális és megbízható hitelező. Kölcsönöket (...)
MINDEN TÍPUSÚ HITELT KÍNÁLOK Üdvözlöm, ANIKO ROMHANYI vagyok, egy legális és megbízható hitelező. Kölcsönöket (...)
AZONNALI EXPRESSZ HITELEK Üdvözlöm, legális és megbízható hitelezőt keres? Kölcsönre van szüksége? Sürgős (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek