rmdsz header
2024. május 18., szombat Erik napja
árfolyam:
1 euro = RON
1 dollár = RON
100 forint = 0 RON

EP-választás: Kelemen Hunor szerint az EU-nak nincs alternatívája, az RMDSZ pedig átlépi a küszöböt

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

Nagyon fontos, hogy ott legyünk az Európai Unióban, az Európai Parlamentben, és a döntéseket befolyásolni tudjuk – jelentette ki Kelemen Hunor szövetségi elnök az RMDSZ EP-választási programjának csütörtöki kolozsvári bemutatásán.


A kincses város egyik főtéri kávézójának pincehelyiségében, az alakulat jelöltlistája első négy helyére rangsorolt politikus részvételével rendezett eseményen az RMDSZ elnöke rendkívül fontosnak nevezte a május 26-i megmérettetést. Közölte, a szövetség ambiciózus programmal vág neki a választásnak, igyekszik minden olyan kérdésre választ adni, amiről úgy gondolja, hogy fontosak az erdélyi magyarság, Románia, az EU szempontjából. Kelemen szerint a Minority SafePack kisebbségvédelmi kezdeményezés bebizonyította, hogy az RMDSZ számít az európai porondon, a szövetség ezzel indult el azon az úton, amelyet európai őshonos etnikai kisebbségvédelemnek nevezünk.

„Hiszünk abban, hogy az EU a következő években, évtizedekben a változások tartalmává tudja tenni az őshonos kisebbségek védelmét is. Kárpát-medencei összefogást, erős képviseletet szeretnénk, mert a kisebbségi kérdés erdélyi, felvidéki, de vajdasági, kárpátaljai kérdés is” – hangoztatta a szövetségi elnök. Elmondta, az RMDSZ álláspontja 29 éve változatlan a tekintetben, hogy nincs alternatívája az Uniónak, se a magyar közösség, se Románia, se a tagállamok számára. Szerinte egyetlen tagállam, még a nagyon erős Németország se tudná felvenni egyedül a versenyt az Egyesült Államokkal, Kínával vagy Indiával. „Azt szeretnénk, ha bele tudnánk szólni a döntésekbe, okos ember ugyanis mindig úgy alakítja a helyzetet, hogy ott legyen, ahol fontos döntések születnek” – fogalmazta meg a május végi választások tétjét Kelemen Hunor, aki szerint változnia kell az EU-nak, változni is fog, és nem az intézményekről kell szólnia, hanem a közösségekről, emberekről, problémáikról, régiókról.

Az RMDSZ programjának, választási stratégiájának gazdasági fejezetét ismertető Winkler Gyula EP-képviselő szerint az RMDSZ célja, hogy az emberek, a családok szolgálatába állítsa a gazdaságot fenntartható versenyképesség, szociális védőháló révén. A 2021-ben kezdődő új, hétéves költségvetési ciklus kapcsán a szövetség EP-listavezetője felhívta a figyelmet, hogy a kohéziós alapok, a közös agrárpolitika területalapú támogatásai legalább 70 ezer magyar gazdát, több mint 200 ezer magyar embert érintenek Erdélyben. „Közelebb kell vinni a döntéseket az ezekben érdekelt emberekhez, ezen belül azt szeretnénk, ha érzékenyebbek lennének a helyi igényekre az agrártámogatások, le kell egyszerűsíteni a pályázati eljárást, csökkenteni kell a bürokráciát” – fejtette ki Winkler Gyula, aki a tagállamokkal szembeni kettős mérce megszüntetését is fontosnak nevezte.

Az EP-listán második, azaz szintén befutóhelyre rangsorolt Vincze Loránt szerint az RMDSZ törekvésének a magva, programjának sarokköve a kisebbségek védelméről szóló európai törvény megalkotásának „kijárása”. Szerinte a Minority SafePack kidolgozása érdekében nyolc évvel ezelőtt kezdett munkával sikerült legyőzni sok erdélyi magyar kishitűséget, hiszen megvalósítottak egy nagy európai kisebbségi összefogást, nyomást gyakoroltak az EU-ra, amely ezentúl már nem söpörheti a szőnyeg alá az európai őshonos kisebbségek védelmét. „Törvényt szeretnénk, amely védi anyanyelvünket, kultúránkat, amellyel az EU elismeri és védi jelképeinket, hogy senki ne űzzön csúfot a székely és magyar himnuszból.

Szeretnénk, ha az EU a kisebbségi jogaink őre lenne, ha békén hagynák a székely zászlót, és azt is, hogy ne korlátozhassa a román állam anyanyelvünk használatát” – hangoztatta az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója (FUEN) elnöke. Vincze célként fogalmazta meg, hogy az EU vegye át a kisebbségi kompetenciák egy részét a tagállamoktól, kötelezze az országokat ezek betartására, és adott esetben szankciókat is kiróna.

Hegedüs Csilla ügyvezető alelnök elmondta, több tiszteletet várnak a kisebbségi közösségek számára az EU részéről, amelynek el kell ismernie mindazt, amivel az őshonos kisebbségek hozzájárultak Európához. Az EP-lista harmadik helyét elfoglaló jelölt fontosnak nevezte elhozni az EU döntéshozóit Erdélybe, szerinte ugyanis másképp néz ki, ha helyben szembesülnek a közösséget sújtó problémákkal, amelynek megoldásában ezáltal partnerekké válhatnak. Oltean Csongor, a Magyar Ifjúsági Értekezlet (MIÉRT) elnöke úgy vélte, az RMDSZ nem csak beszél, hanem foglalkozik is a fiatalokkal, ezt bizonyítják szerinte az ifjúságnak szervezett programok is. Közölte, a szövetség feladata olyan otthon teremteni a fiatal nemzedék számára, ahol jó élni és ahová jó hazatérni, ugyanakkor hangsúlyozta a versenyképesség létrehozását az oktatásban, finanszírozási környezet megteremtését a vállalkozói szándék támogatása érdekében, emellett ösztönözni az innovatív és kreatív gondolkodást. Újságírói kérdésre válaszolva Kelemen Hunor elmondta, az RMDSZ úgy vág neki a kampánynak, hogy átlépi az 5 százalékos küszöböt, nem számol más forgatókönyvvel. „Nem kell foglalkoznunk mással, határozottan állítom, hogy meglesz az öt százalék” – szögezte le a politikus. Hozzátette, mindez abszolút számra lebontva mintegy 380 ezer körüli szavazatot jelent, amelynek megszerzésére szerinte már csak azért is képes lesz a szövetség, mert 320 ezer aláírást gyűjtött össze a megmérettetésen való indulás érdekében. Kelemen Hunor elmondta azt is, a magyarországi kormánypártokkal 2012 óta ápolt stratégiai partnerség – amit az RMDSZ tovább kíván építeni – nem feltételez elvárásokat, kötelező témákat a felek részéről. Elmondta, Orbán Viktor kormányfővel, a Fidesz elnökével és Semjén Zsolt kormányfőhelyettessel, a KDNP elnökével a jövőben is együtt vesznek részt a választási kampányokban, nemzetpolitikai szempontból fontos üzeneteket tudnak megfogalmazni, és „csak” ügyek vannak, amelyeket együtt tudnak képviselni. Lapunk kérdésére, mi az oka annak, hogy a választási program bemutatásán nem volt jelen Sógor Csaba jelenlegi EP-képviselő, az RMDSZ elnöke nem tudott konkrét választ adni, azt viszont megerősítette, hogy ő is kapott meghívót. Kelemen Hunor közölte, az RMDSZ-nek a továbbiakban is szüksége van – a jelöltlista ötödik helyére sorolt – Sógor Csabára. „A kapun kívül nem hagyunk senkit” – fogalmazott a szövetségi elnök.

(kronika.ro)

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


Reklam
Uj Szo
Rmdsz
tmh
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
banyavidek