no
2024. május 11., szombat Ferenc napja
árfolyam:
1 euro = RON
1 dollár = RON
100 forint = 0 RON

Miért támogatja Putyin az Aszad-rezsimet?

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

Az arab világ bizarr tisztelettel tekint az orosz kitartásra és határozottságra, szemben az Egyesült Államok részéről mutatott habozással és bizonytalansággal.


Három éve vezető orosz diplomaták több alkalommal is arról biztosították az amerikai, arab és európai döntéshozókat, hogy nem léptek frigyre Bassár el-Aszad szír elnökkel. Azonban az utóbbi napok orosz bombázásai, amelyek főleg az Aszad-rezsim ellenfeleit célozzák, egyértelművé tették, hogy Vlagyimir Putyin milyen messzire hajlandó elmenni Moszkva kulcsfontosságú arab szövetségesének hatalomban tartása érdekében. 

Oroszország közel-keleti stratégiája szempontjából elemi érdek, hogy Aszad ne jusson Moammer Kadhafi és Hoszni Mubarak sorsára. Moszkva azzal, hogy támogatja Aszadot, határozottan üzeni: kész agresszívan is cselekedni egy olyan térségben, ahol az Egyesült Államok legszorosabb szövetségesei nem érzik magukat biztonságban, megkérdőjelezve ezzel Washington jövőbeni elkötelezettségét - olvasható a Foreign Policy elemzésében

„A régió szétesőben van, államok omlanak össze, és az oroszok erejüket érvényesítve készek beavatkozni érdekeik védelmében, míg az Egyesült Államok tétlen” – mondta Andrew Tabler, a washingtoni Közel-keleti Politika Intézetének Szíria-szakértője a lapnak. Hozzátette: a közel-keleti országok magabiztosságot és következetességet szeretnének, ám nem ezt kapják az Obama-adminisztrációtól. Az emberek, még ha nem is támogatják azt, amit az oroszok művelnek Szíriában, csodálják őket, mert tettekre váltják ígéreteiket, azt teszik, amiben hisznek. 

Jó ideje tudni lehet, hogy a régi katonai szövetségesnek számító Szíria kritikus pont Oroszország közel-keleti biztonsági stratégiájában. Tartuszban található Oroszország egyetlen nagy földközi-tengeri hadi és kereskedelmi kikötője. Orosz külügyminisztériumi és független szakértők becslései szerint 800 és 2000 közé tehető azon orosz dzsihadisták száma, akik Szíriában és Irakban harcolnak. A szíriai polgárháború 2011-es kitörése óta Oroszország felbecsülhetetlen diplomáciai segítséget nyújtott Szíriának, hisz számos alkalommal élt a vétójogával az ENSZ-ben, amikor az Aszad számára hátrányos határozatokat szeretett volna elfogadtatni.

transindex.ro

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


k rmdsz
Uj Szo

PIACZ, apróhirdetések

Komoly hitel ajánlat A leggyorsabb hiteleket kínáljuk. 300 000 ft-tól 500 000 000 ft-ig lehet jelentkezni. A (...)

Nem banki hitelek online azonnal Pénzügyi segítséget keres ésszerű feltételek mellett, és 24 órán belül pénzre van (...)

Komoly hitel ajánlat Komoly hitelajánlat Sziasztok, természetes személy vagyok, aki a Magyar Köztársaság egész (...)

adj fel hirdetést
n
tmh
Reklam
Reklam
Reklam
k rmdsz
banyavidek