k rmdsz
2024. május 02., csütörtök Zsigmond napja
árfolyam:
1 euro = RON
1 dollár = RON
100 forint = 0 RON

Nagy-Albániától retteg Macedónia

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

Erősödnek Koszovóban és Albániában az expanziót hirdető pártok. Koszovón túl még jócskán vannak területek, ahol az albánok adják a többséget. A legérzékenyebben ez Macedóniát érinti, ahol a lakosság negyede albán. De Montenegró, Szerbia és Görögország sem lehet nyugodt. Főleg, mert úgy érzik, az EU és az Egyesült Államok nem is ellenzi igazán a terjeszkedést.


A polgárháborúval fenyegető, de még lokális harcokat a 2001 augusztusában megkötött ohridi egyezmény zárta le. Ez lehetővé tette, hogy önkormányzati szinten hivatalos nyelvként lehessen használni azt a nyelvet, amelynek hordozói a lakosság több mint 20 százalékát adják. Egyedül az albán felel meg ennek a kritériumnak, amely így lényegében második hivatalos nyelvvé lépett elő. A megállapodás szerint biztosítani kell az egyetemi képzést is albán nyelven.

Szkopje a konfliktus alatt a NATO tiltó utasításaival is szembesült. 2001 nyarán a macedón erők Aracinovónál albán fegyvereseket kerítettek be, ám a NATO leállíttatta a macedón előrenyomulást, kikényszerítve, hogy az UCK elhagyhassa a települést.

Törökök Nagy-Albániáért

Hogy Macedónia gondjai az ohridi megállapodással nem oldódtak meg, azt jelezte Recep Tayyip Erdogan három évvel ezelőtti nyilatkozata is. Az akkori kormányfő – jelenleg Törökország elnöke – egy interjúban közölte: az albánoknak joguk van az önrendelkezéshez és akár Nagy-Albánia létrehozásához is. Az UCK szerinte nem terrorista szervezet, csupán az albánok jogos igényét biztosítja, földjeik megvédésére. A hangzatos nyilatkozatoktól amúgy sem idegenkedő Erdogan azt sem zárta ki, hogy szükség esetén katonai segítséget nyújtsanak albán testvéreik megvédésére.

2001 óta nem látott erejű összecsapások folytak nemrég Macedóniában a belügyi erők és albán fegyveresek között. A kumanovói harcokban nyolc rendőr és 14 fegyveres halt meg. Harminc embert őrizetbe vettek.

A kormány szerint az koszovói albán felszabadító hadsereg (UCK) áll az albán többségű város elleni akció mögött, amelynek célja hosszabb távon Nagy Albánia megteremtése. Az őrizetbe vettek között 18 koszovói, 11 macedóniai és egy albán állampolgárságú személy volt.

A szociáldemokrata ellenzék szerint meglepően jókor jött a támadás a kormánynak, amely az elmúlt héten komoly tüntetésekkel nézett szembe. Lehetséges, hogy a figyelemelterelés kényelmes megoldás a kiszivárogtatott telefonbeszélgetésekkel kellemetlen helyzetbe hozott kormánynak, de ezzel együtt is túlzás lenne azt állítani, hogy a legutóbbi konfliktust a kormány rendezte meg, hogy a veszélyre mutogatva megerősíthesse a hatalmát.

A brutális rendőr adta a szikrát

A rövidítve is hosszú nevű kormánypárt (VMRO-DPMNE) 2006 óta négy választást nyert, legutóbb tavaly. Egyúttal ismét behúzta az egy időben tartott elnökválasztást is.

A szociáldemokraták (SDSM) visszautasították az eredményt, csalásra hivatkozva, így a politikai feszültség az elmúlt évben folyamatos volt. A múlt héten már szokatlanul nagy kormányellenes tüntetésen követelték a belügyminiszter lemondását – írta a Balkaninsight.

  • A kormánypárt 2011-es győzelmének éjszakáján egy rendőr halálra vert egy fiatalembert.
  • A rendőrt ugyan elítélték, de a múlt héten olyan telefonbeszélgetések szivárogtak ki, amelyen a belügyminiszter, a kormányfő arról beszél, hogy a felelősséget teljes egészében a rendőrre kell hárítani – aki hivatalos verzió szerint aznap nem is volt szolgálatban, így tette nem érintheti a rendőrséget.
  • Nem ez volt az első felvétel, az ellenzék révén már februárban kikerültek olyan beszélgetések, amelyek alapján a kormányfő és a titkosszolgálatot vezető unokatestvére azzal vádolható, hogy 20 ezer ember, köztük miniszterek, újságírók, ellenzékiek lehallgatását rendelték el, jogalap nélkül.
  • Május 5-én a tüntetők a kormány székházához vonultak, Gordana Jankuloszka belügyminiszter lemondását követelve. A rendőrök lezárták a kormányzati épületekhez vezető utakat. Az összecsapásokban a rendőrség szerint 38 rendőr és egy tüntető megsérült. 30 embert őrizetbe vettek.
  • Május 6-án újabb, ezúttal már békésebb tüntetés volt a kormánnyal szemben. A tüntetők macedón, szerb, albán, török zászlókkal vonultak fel, jelezve az egységet.
  • Május 10-én támadás érte Kumanovót, a kormány azonnal a koszovói albánok Macedónia területi egységét fenyegető akciójáról szólt.
  • A Görögországgal folyó hangos, de absztrakt vitánál fontosabb azonban az, amire Kumanovo kapcsán a kormány is rájátszott: a negyed magyarországnyi, kétmilliós országban félmillió albán él. A döntő többségében muszlim albánok aránya növekszik. A lakosság négy százalékát a törökök adják, míg a macedónoknak épp csak kétharmados többségük van.

    Szkopje attól tart, hogy a Nagy-Albániát megálmodó UCK megpróbálja felhasználni a növekvő albán lakosságot tervei megvalósításához.

    Hivatalosan ugyan nem áll ki vezető erő a minden albánt egyesítő nemzetállam mellett – ez érintené a Szerbiához tartozó Presovót, és Montenegró egyes részeit is –, de Koszovóban feljövőben van a pártszimbólumként Albánia zászlaját használó Vetevendosje (Önrendelkezés). Az Albániával való egyesülést szorgalmazó párt 14 százalékkal a harmadik legerősebb párt lett a tavalyi parlamenti választáson. Albániában pedig 2013-ban négy  parlamenti mandátumot szerzett a Munkáért, Prosperitásért és Integrációért pártszövetségen belül az egyesülést szintén támogató PDIU. Igaz, a szövetség ellenzékben maradt, de a PDIU által begyűjtött 2,5 százalék sem rossz eredmény egy 2011-ben alakult párttól.

    Szerbia neheztel

    Hétfőn a szerb katonai hírszerzés vezetője közölte: már áprilisban figyelmeztették macedón kollégáikat, hogy támadás készül a térségben, mert több koszovói fegyveres is ott tartózkodik, de Szkopje alulértékelte a veszélyt. Petar Cvetkovics szerint „Nagy-Albánia eszméjét egyes nyugati erők is támogatják” – írta a belgrádi B92. A hírszerzők főnöke hiányolta a nyugati kritikát az albán expanziós tervekkel szemben, és neheztelt azért is, mert a nyugati tudósításokat nagyon visszafogottnak tartotta a terroristák akciójának megítélésében.

    Macedónia egyszer már valós fegyveres összecsapásba keveredett az UCK-val. Az akkor még nem önálló államként elismert Koszovóból érkező erőkkel az albánok jogainak kiszélesítését akarták elérni Macedóniában. Az a kilenc hónapig tartó konfliktus is elérte Kumanovót.

  • index.hu

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


k rmdsz
Uj Szo

PIACZ, apróhirdetések

Szükséged van pénzre? ha igen, email: (dakany.endre@gmail.com) Adunk hitelt, hogy segítse az embereket, cégeket, hogy frissítenie kell a pénzügyi állapotát (...)

Legális és megbízható hitelek Pénzügyi segítséget keres ésszeru feltételekkel, és 24 órán belül pénzre van szüksége (...)

Ingyenes hitelek vállalkozás indításához Komoly és gyors magánhitel Hitelt keres tevékenysége felélesztésére, akár egy projekt (...)

adj fel hirdetést
Noileg
tmh
Reklam
Reklam
Reklam
k rmdsz
banyavidek