no
2024. május 07., kedd Gizella napja
árfolyam:
1 euro = RON
1 dollár = RON
100 forint = 0 RON

André Goodfriend megúszta

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

Nem vonja vissza az Egyesült Államok André Goodfriend diplomáciai mentességét, így nem indulhat ellene rágalmazás miatt büntetőeljárás, amiért a hazai adóhatóság elnökét korrupciós ügyekkel hozta összefüggésbe. A magyar külügy ezzel lezártnak tekinti a kitiltási ügyet.


Megérkezett tegnap az Egyesült Államok külügyminisztériumának válaszlevele, amely szerint nem vonják vissza André Goodfriend, a budapesti amerikai nagykövetség eddigi ügyvivőjének diplomáciai mentességét. A diplomaták között is meglepően aktív Goodfriend ellen Vida Ildikó, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) elnöke tett korábban feljelentést, amiért az ügyvivő egy interjúban – Vida nevének említése nélkül, de egyértelműen utalva rá és az Egyesült Államokból kitiltott öt magyar köztisztviselőre – kijelentette: „Úgy hisszük, vannak olyan kormányalkalmazottak, akik korrupt cselekményekben vesznek részt.” A Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) a feljelentés alapján el is rendelte a nyomozást, a folytatáshoz azonban, a speciális szabályok miatt, az érintett mentelmi jogának felfüggesztésére lett volna szükség.

Így Polt Péter legfőbb ügyész kérésére Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter amerikai kollégájától, John Kerrytől kérte a diplomáciai mentesség visszavonását.

Magyar Levente, a külügyi tárca államtitkára tegnap úgy értékelte, hogy a mentesség visszavonása lehetőségét adott volna az ügyvivőnek arra, hogy a független magyar igazságszolgáltatás előtt álljon helyt azokért a kijelentésekért, amelyeket nagy nyilvánosság előtt többször is megfogalmazott. Így azonban nem tudja a kitiltásról szóló döntés mögött álló bizonyítékokat a nyilvánossággal ismertetni. – Ilyen módon mi ezt az ügyet a mai nappal lezártnak tekintjük – közölte tegnap az államtitkár, hozzátéve, hogy minden olyan jogi lehetőséget kimerítettek már, amely az ügy rendezését szolgálhatta volna.

Az amerikai döntésről a külügyi tárca hivatalosan is tájékoztatja Polt Péter legfőbb ügyészt, majd az elutasítást tartalmazó dokumentumok a rágalmazási ügyet vizsgáló KNYF-re kerülnek, amelynek – mint azt korábban már jelezték – a büntetőeljárásról szóló törvény értelmében meg kell szüntetnie a nyomozást. A főügyészség erről a döntésről értesíti a feljelentőt, valamint jogi képviselőjét is.

Magyar Levente kifejtette, minden erejükkel azon lesznek, hogy az új amerikai nagykövet, Colleen Bradley Bell megérkezését kihasználva olyan mederbe tereljék a politikai dialógust, amely lehetőséget ad arra, hogy a védelmi és a gazdasági együttműködés kifejezetten magas szintjére emeljék vissza a politikai együttműködést a két ország között.

A hétfőn hazánkba érkező új nagykövet tegnap a Sándor-palotában átadta megbízólevelét Áder János köztársasági elnöknek. Bellt ezután az államfő vendégül látta ebédre. A diplomata újságíróknak nem nyilatkozott, de közzétette bemutatkozó videoüzenetét, amelynek elején magyarul köszönt. A másfél perces felvételben emlékeztettet arra, hogy az Egyesült Államokat és Magyarországot 250 évnyi történelem kapcsolja össze az üzlet, a művészetek, a kutatás és a tudomány terén létrejött személyes kapcsolat útján. A két állam közös céljaiként a regionális biztonságot, a Balkán stabilitását, az energiafüggetlenséget és a kelet-európai demokrácia előmozdítását emelte ki. Magyarországot az Egyesült Államok erős szövetségesének nevezte, megemlítve kölcsönös NATO- és EBESZ-tagságunkat, valamint a budapesti székhelyű Nemzetközi Rendészeti Akadémiát.

A 46 éves tévéproducer azért kapta a diplomáciai tisztséget, mert a demokrata párti holdudvar oszlopos tagjaként szervező munkájával nagyban hozzájárult Barack Obama elnök meg-, majd később újraválasztásának kampányfinanszírozásához.

mno.hu

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


k rmdsz
Uj Szo
n
tmh
Reklam
Reklam
Reklam
k rmdsz
banyavidek