rmdsz 1
2024. április 30., kedd Katalin, Kitti napja
árfolyam:
1 euro = RON
1 dollár = RON
100 forint = 0 RON

Quaestor-ügy: egyre nagyobb a zűrzavar

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

Egymásnak ellentmondó információk láttak napvilágot arról, hogy mikor kerültek a hatóságok látókörébe a Quaestor gyanús hitelügyletei. Sajtóhírek szerint Kehi-vizsgálat és nyomozás is indult, a rendőrség és az ügyészség ez utóbbit cáfolja.


Csak idén márciusban robbant ki a Quaestor-botrány, pedig már négy évvel ezelőtt is vizsgálódtak a különböző hatóságok a brókercég körül. Még 2011 júliusában, a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) új vezetésének sajtótájékoztatójáról szóló tudósításban adtunk hírt arról, hogy több feljelentést is tett a bank csalás, hűtlen kezelés, előnytelen szerződések miatt, ezek egyike volt az a 16,9 milliárd forintos hitel is, amit a győri stadionrekonstrukció céljára kapott a Quaestor-csoport az MFB-től. A feljelentések között olyan ügyek voltak még, mint a ceglédi Best Western Aquarell Hotel 2,1 milliárd forintos, a Rác fürdő hatmilliárdos, az adonyi magtárház tizenegymilliárdos, a szolnoki papírgyár 10,6 milliárdos és az egerszalóki hotel 7,2 milliárdos kockázatos kölcsöne, valamint a pétfürdői Nitrogénművek 17,1 milliárd forintos kezességvállalása. A fejlesztési bank új vezetése a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) azon vizsgálatra alapozta a feljelentéseket, amelyet Fellegi Tamás akkori fejlesztési miniszter kérésére indíttatott Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter.

Egyébként az Index.hu úgy tudja, hogy a Quaestor-vizsgálat során kihallgatták a pénzintézet összes olyan vezetőjét és alacsonyabb beosztású alkalmazottját, akinek bármi köze lehetett a Gyurcsány-kormány idején nyújtott hitelhez. A portál felhívja a figyelmet, hogy érdekes módon a hitelt felvevő Quaestor-csoporthoz nem jutottak el a nyomozást végzők, holott kormánypárti politikusok szerint a Quaestor nem törlesztette a hitelt. Pedig ha akkor vizsgálni kezdik a cég könyvelését, minden bizonynyal korábban derült volna fény a csalásra, és a befektetőket ért kár is kisebb lehetne.

Fokozza az ügy körüli zavart, hogy a négy évvel ezelőtt indított nyomozásról szinte egyetlen szerv sem akar tudni. Az Index.hu által megkeresettek közül a rendőrség egyelőre türelmet kért, mondván, keresik az ügyre vonatkozó dokumentumokat. A Hír TV tegnapi kérdésére azonban a rendőrség már egyértelműen nyilatkozott, és eszerint nem érkezett feljelentés hozzájuk sem a Kehitől, sem az MFB-től. Úgy tűnik, az üggyel az ügyészség sem foglalkozott. A portál kérdésére Fazekas Géza ügyészségi szóvivő azt mondta: az ügyben sem a Legfőbb Ügyészségre, sem a Fővárosi Főügyészségre, sem a Központi Nyomozó Főügyészségre, sem pedig a Győr-Moson-Sopron Megyei Főügyészségre nem érkezett feljelentés. A Kehi válasza szerint valóban foglalkoztak az üggyel 2010–2011-ben: tudomásunk szerint a hitelügyletekkel kapcsolatban hűtlen kezelés, illetve tartozás fedezetének elvonása bűncselekmények gyanúja miatt összesen hat büntetőeljárás indult, a hivatal megállapításai szerint az ügyletek eredményeként az MFB-t (és így közvetetten a magyar államot) mintegy 47 milliárd forint vagyoni hátrány érte. A szervezet arra is kitért, hogy két esetben megszüntették a nyomozást, de ezek között nem található az ETO Park ügye.

Az esetről tegnap a Kehi közleményt is kiadott, amely szerint az adonyi magtárház, a Rác fürdő, a szolnoki papírgyár és a győri stadionépítés ügyében valóban vizsgálódtak, de feljelentéseket csak később tettek, a győri ügyben például csak idén. (Megjegyezzük, a 2011 júliusában született cikkünkben leírtakat az MFB eddig nem cáfolta, az Index kérdésére pedig a szervezet szóvivője elismerte a feljelentés tényét is.) A Kehi a Demokratikus Koalíció azon értesülését is cáfolta, hogy 2012-ben leállították volna a Quaestornak nyújtott hitel ügyében indított vizsgálatát.

Érdekes fejlemény, hogy bár úgy tűnik, az előző vizsgálat még véget sem ért, máris újabb indult. A botrány kitörése után ugyanis Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter ismételt Kehi-vizsgálatot kezdeményezett, Rogán Antal frakcióvezető pedig vizsgálóbizottság létrehozását indítványozta, amely azóta meg is alakult.

Remélhetőleg az ismételt vizsgálatok nemcsak azt derítik ki, voltak-e szabálytalanságok a csaknem 17 milliárd forintos hitel odaítélésénél, de arra is rámutatnak, melyik hatóságnak, szervezetnek a felelőssége, hogy idáig játszhatta piramisjátékát a Quaestor. Az általunk megkérdezett brókerek mindenesetre úgy vélik, a felügyeleti hatóságnak minden eszköze, adata megvan arra, hogy ezeket a szabálytalanságokat észrevegye. Különösen akkor, ha a hitelt nyújtó MFB még 2011-ben sajtótájékoztatón közölt információkat az ETO Park kétes hitelügyletéről. Az is fontos kérdés, hogy mely szervezetnek lett volna joga, lehetősége többet tenni azért, hogy visszakerüljön az államhoz a gyanús körülmények között folyósított csaknem 17 milliárd forint. Ha mindezekre már tudjuk a választ, akkor már csak arra kell fényt deríteni, hova tűnt 210 milliárd forint a Quaestor számlájáról  alig négy hónap alatt.

mno.hu

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


k rmdsz
Uj Szo

PIACZ, apróhirdetések

Szükséged van pénzre? ha igen, email: (dakany.endre@gmail.com) Adunk hitelt, hogy segítse az embereket, cégeket, hogy frissítenie kell a pénzügyi állapotát (...)

Legális és megbízható hitelek Pénzügyi segítséget keres ésszeru feltételekkel, és 24 órán belül pénzre van szüksége (...)

Ingyenes hitelek vállalkozás indításához Komoly és gyors magánhitel Hitelt keres tevékenysége felélesztésére, akár egy projekt (...)

adj fel hirdetést
Rmdsz
tmh
Reklam
Reklam
Reklam
k rmdsz
banyavidek