Példamutatóan tisztességes, művelt és nyitott kultúrpolitikusai és arisztokratái voltak az első világháború előtti Magyarországnak, „őket is szerettem volna visszahozni a történelmi emlékezetbe, rehabilitálni az emléküket” – mondja a friss Heti Válaszban Sármány-Parsons Ilona, a Műcsarnok lenyűgözően gazdag jubileumi tárlatának kurátora.
Mostanában valahogy visszaosont a közbeszédbe Kákániának, ennek a rég megszűnt birodalomnak az emléke, ahogy közeledik a nagy összeomlás századik évfordulója. Ahogy belépünk a Műcsarnok első nagy kiállítási termébe, díszes aranyozott keretbe foglalt festménypáron üdvözli a látogatót Ferenc József és Erzsébet királyné, körülöttük az oldalfalakon a régi Magyarország kultúrpolitikusai és arisztokratái néznek le komoly tekintettel a sötét hátterű olajképekről.
A Műcsarnokban most egy olyan világba lépünk be, ami elsüllyedt az egykori Monarchiával együtt, aminek eredeti gazdagságát és sokrétűségét ma már csak szétszóródott, kisnemzetekre töredezett részeiből lehet rekonstruálni még a képzőművészetben is. Mindjárt szemben az egyik fő attrakció Munkácsy Krisztus Pilátus előttje, Hans Makart színpadias Nílusi vadászata a bécsi Belvederéből és Jan Matejko drámai Reytanja a varsói Királyi-palotából. A „három M”, egy magyar, egy osztrák és egy lengyel, akik annak idején az Osztrák-Magyar Monarchia képzőművészetétnek legismertebb képviselőiként lenyűgözték a nyugat-európai közönséget nagyméretű és látványos „szenzációképekkel”.
(valasz.hu)
AZONNALI KÖLCSÖNÖK Üdvözlöm, ANIKO ROMHANYI vagyok, egy legális és megbízható hitelező. Kölcsönöket (...)
AZONNALI KÖLCSÖNÖK Üdvözlöm, ANIKO ROMHANYI vagyok, egy legális és megbízható hitelező. Kölcsönöket (...)
AZONNALI ÁTUTALÁSSAL FELVÉTELT HITELEK Üdvözlöm, legális és megbízható hitelezőt keres? Kölcsönre van szüksége? Sürgős (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek