no
2024. május 07., kedd Gizella napja
árfolyam:
1 euro = RON
1 dollár = RON
100 forint = 0 RON

Iohannis az orosz-ukrán válságról: Romániának az összes lehetséges forgatókönyvre fel kell készülnie

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

Romániának az összes lehetséges forgatókönyvre fel kell készülnie - jelentette ki szerdán az orosz-ukrán válság kapcsán Klaus Iohannis.


A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülése utáni sajtótájékoztatóján Klaus Iohannis elmondta: a testület átfogóan elemezte a régió biztonsági helyzetét, beleértve a katonai, gazdasági és energetikai vonatkozásokat, illetve az ellenőrizetlen migrációt is.

'Romániának 600 kilométeres közös határa van Ukrajnával, biztosak kell lennünk abban, hogy fel vagyunk készülve az összes lehetséges forgatókönyvre' - jelentette ki az államfő. Szerinte az orosz-ukrán válság nemcsak Ukrajna vagy a Fekete-tenger régiója, hanem a teljes euroatlanti térség biztonságát fenyegeti. 'Ezért fontos, hogy ezekben a pillanatokban a NATO és az EU egységesen és szolidárisan lépjen fel' - fogalmazott Klaus Iohannis.

Az államfő hangsúlyozta, hogy Románia minden szinten "folyamatos és tartalmas" párbeszédet folytat a NATO-val, az Egyesült Államokkal, az EBESZ-szel és az Európai Unióval.

Iohannis szerint az orosz csapatösszevonások az ukrán határ közelében és a Fekete-tenger térségében veszélyeztetik a nemzetközi biztonságot és stabilitást. Kijelentette: számolni kell azzal a lehetőséggel, hogy Oroszország katonai erőt alkalmaz Ukrajna ellen, "ennek minden lehetséges következményével együtt".

Az államfő ugyanakkor úgy vélekedett: a múlt év decemberében előterjesztett javaslataival az orosz fél az európai biztonsági struktúra paramétereinek elfogadhatatlan megváltoztatására törekszik.

Beszámolója szerint szerdai ülésén a CSAT a lehetséges orosz akciók egész sorát elemezte, az intézmények és a kritikus infrastruktúrák destabilizálására irányuló kibertámadásoktól kezdve az energia politikai célokra való felhasználásán át a félretájékoztatás és a propaganda alkalmazásáig.

Románia továbbra is támogatja a jelenlegi euroatlanti megközelítést - tette hozzá. Rámutatott, hogy Bukarestnek stratégiai érdeke a NATO keleti szomszédságának és az Európai Uniónak a stabilitása, és tekintettel a földrajzi helyzetére, Románia nagyon aktív diplomáciai szerepet vállalt a NATO és az EU döntéseinek elfogadásában.

Iohannis leszögezte: a feszültség csökkentésében a párbeszédnek kell elsődleges szerepet játszania, fontos a dialógus folytatása Oroszországgal. Fontosnak nevezte a szövetséges katonai jelenlét növelését is a NATO keleti szárnyában, beleértve Romániát.

Ennek kapcsán az államfő ismét üldvözölte az amerikai és a francia fél bejelentését a romániai katonai jelenlétük növeléséről. Megerősítette, hogy Románia kész további NATO-csapatokat befogadni.

Kitért arra is, hogy az Európai Unió "ágazati és egyéni szankciók széles skálájával" sújtja Oroszoszágot, ha megtámadja Ukrajnát. Ezek előkészítése a közelmúltban felgyorsul - tette hozzá.

Klaus Iohannis végezetül elmondta: Románia biztonsága szavatolva van, ezért az ország lakóinak nincs mitől tartaniuk.

(agerpres.ro)

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


k rmdsz
Uj Szo
Noileg
tmh
Reklam
Reklam
Reklam
k rmdsz
banyavidek