A Föld legnagyobb sivataga, a Szahara és Észak-Afrika klímája általában húszezer évente változik meg: a száraz korszakokat csapadékos követi, majd ismét száraz időszak jön – írja az MTI.
A jelenséget vizsgáló Massachussettsi Műszaki Egyetem (MIT) kutatócsoportja a térség klímaváltásait elsősorban annak tulajdonítja, hogy a Földet ferde tengelye miatt a Nap körüli orbitális pályáján haladva eltérő eloszlásban éri a napsugárzás.
A kutatók a nyugat-afrikai partvidék talaját vizsgálták az utóbbi 240 ezer évre visszamenőleg. A talajrétegekben a ritka tóriumizotóp koncentrációját mérték. Megállapították, hogy a Földet nyáron váltakozva hol több, hol kevesebb napfény éri. Észak-Afrikában a megnövekedett napsugárzás felerősítheti a monszunt, ami nedvesebbé, zöldebbé teszi a Szaharát. Amikor viszont a Föld tengelye olyan szöget zár be, ami miatt csökken a beérkező napfény, akkor a ma is tapasztalható, szárazabb klíma alakul ki a térségben.
A tudósok szerint a kutatás segíthet a Szahara történetének megértésében, és annak meghatározásában, hogy mely korszakok voltak a legkedvezőbbek az emberek letelepedésére a Szaharában, majd az Afrikából való kivándorlásra, szemben az olyan korszakokkal, mint a mai, ami alkalmatlan lett volna erre.
(index.hu)
gyors kölcsön ajánlat Kölcsönt keres vállalkozása újraindításához, projekt megvalósításához vagy (...)
gyors hitel ajánlat ma Sürgősen szüksége van kölcsönre? Pénzügyi segítség magánszemélytől Valódi (...)
gyors hitel ajánlat ma Sürgősen szüksége van kölcsönre? Pénzügyi segítség magánszemélytől Valódi (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek