rmdsz 1
2024. április 30., kedd Katalin, Kitti napja
árfolyam:
1 euro = RON
1 dollár = RON
100 forint = 0 RON

„Tudatosítani kell, hogy jogunkban áll a magyar nyelvet használni”

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

Interjú Apjok Norberttel, a Máramaros megyei RMDSZ listavezető képviselõjelöltjével


Gondolom, senki számára sem jelent újdonságot az, hogy decemberben parlamenti választások lesznek. A forradalom óta talán még soha nem volt ilyen kiélezett a helyzet a tágabb értelemben vett erdélyi, és ezen belül a máramarosi magyarság felsõbb fórumokon való képviseltetésének a tekintetében. Míg országos viszonylatban a törvény által elõírt 5%-os küszöb teljesítése a tét, szûkebb pátriánkban a nagy kérdés az, hogy lesz-e parlamenti képviselõnk, vagy sem? Szórványmegyeként korábban sem volt egyszerû feladat ennek a legmagasabb szintû képviseltetésnek a megszerzése, most azonban még nagyobb próbatétellel kell szembenéznie maroknyi közösségünknek. „Saját bejáratú” szenátorról ugye legfeljebb álmodni merhetünk, reális célként azonban zászlónkra tûzhetjük egy képviselõ bejuttatását a törvényhozó testületbe.

Amint arról már értesülhettek, a közelmúltban megtörtént az RMDSz képviselõjelöltjeinek a rangsorolása, elõválasztás útján. A listavezetõ Apjok Norbert lett, akit az alábbiakban szeretnénk bemutatni kedves olvasóinknak, egy interjú keretében.

 

„... kollégáimmal karöltve kezdeményeztük a helyi RMDSZ szervezet újjászervezését”

 

- Lássuk mindjárt az elején, ki is Apjok Norbert, az az ember, aki reményeink szerint az elkövetkezõ idõszakban képviselni fogja a máramarosi magyarságot Románia Parlamentjében?

- 27 éves, tõsgyökeres máramarosi vagyok, idén szeptember óta nõs. 2012-ben indítottam a saját vállalkozásom, a reklámszakma számára gyártunk és forgalmazunk termékeket Romániában és Kelet-Európában.

- Emlékszem, annak idején rendszeresen közöltél cikkeket a Bányavidéki Új Szóban. Már akkor, licista korodban is a közösség igen aktív „napszámosa” voltál. Mondanál-e pár szót errõl, illetve az ezt követõ idõszakról?

- Több, mint 10 éve veszek részt magyar közösségi tevékenységekben, kezdetben a Németh László Elméleti Líceum Diáktanácsának elnökeként, majd a Magyar Egyetemisták Klubjának tagjaként, 2010 és 2015 között a Nagybánya Terület Ifjúsági Egyeztetõ Tanács elnökeként szerveztem megyénk magyar fiataljai számára programokat. Az idei önkormányzati választások alkalmával Koltón önkormányzati tanácsosnak választottak, ahol kollégáimmal karöltve kezdeményeztük a helyi RMDSZ szervezet újjászervezését. Ha választanom kellene az olyan programok, események közül, amelyek megszervezésében részt vettem, akkor - a teljesség igénye nélkül - megemlíteném a Meditó és Carpe Diem diákújságokat, a Fõtér Fesztivált, amelynek a megalakulásakor én is ott voltam, a megyei magyar futballkupa sorozatot, a szamosardói és monói ifjúsági szervezetek megalakulását. Ezek mellett több fiatalnak is segítettem vidékfejlesztési programokból lehívható támogatások elnyerésében.

 

„Mindvégig csapatban dolgoztam, és így képzelem el a munkát ezután is.”

 

- Mi késztetett arra, hogy jelöltesd magad?

- Az elmúlt 26 évben rengeteg eredményt ért el, sok áldozatot hozott és sok névtelen hõst termelt Máramaros megye magyar közössége. Ebbe a képviseleti munkába egy fiatalos lendületet szeretnék hozni, bár manapság nem könnyû feladat az új nemzedékeket ezen feladatok mellé felsorakoztatni, én a személyemmel és csapatommal mégis erre vállalkozok.

- Milyen tervekkel vágsz neki ennek a cseppet sem könnyû pályának, miként szeretnél változtatni az immár több mint negyedszázados politikai, gazdasági, miért ne?, kulturális begyepesedésen?

- Az elmúlt évtizedben kifejtett közösségi munka szerintem megtanított arra, hogy melyik a helyes irány, és mit kell elkerülnöm ahhoz, hogy zsákutcában kössek ki. Mindvégig csapatban dolgoztam, és így képzelem el a munkát ezután is. Képviselõként a magyar közösséggel, a közösségi vezetõkkel és a Szövetségben dolgozókkal képzelem el a munkám. Egymagában az ember kevés lenne erre a feladatra, viszont azt a bizalmat látva, amellyel listavezetõnek választottak nemrég, azt erõsítette meg bennem, hogy bátor és erõs közösség vagyunk, aki mer újítani és utánpótlást nevelni.

- Tudjuk, hogy a tervek, a célkitûzések megvalósítása, elérése nem vasárnapi sétalovaglás, fõleg akkor nem, ha egy kisebbség jogainak az érvényesítésérõl van szó. Mit gondolsz, milyen akadályokkal kell szembesülnöd majd, s miképpen szeretnéd leküzdeni ezeket az akadályokat?

- Jelenleg nagyon sok akadály lelhetõ fel megyénkben a magyarok jogainak az érvényesülését illetõen. Ezeket az akadályokat igyekszik az RMDSZ csökkenteni, áthidalni. Ide sorolnám a magyar oktatásban részesülõk létszámcsökkenését, a magyarlakta területeken a magyar nyelv „elhalványulását”, a fiatalok elvándorlását, az elöregedést, a munkanélküliek magas arányát. Tudatosítani kell, hogy jogunkban áll a magyar nyelvet használni.

Olyan intézkedéseket kell foganatosítsunk, amelyek kiszámíthatóságot és biztonságot teremtenek, legyen szó a költségvetés vagy a támogatáspolitikáról. Az a célunk, hogy az adminisztrációban lévõ ellentmondásos törvénykezést lebontsuk, hiszen sokszor a jó szándék és az akarat sem elég, nem kivitelezhetõek logikusnak tûnõ dolgok sem. A parlamenti képviselet, mint ahogy a többi választott tisztség is a közösség érdekében végzendõ szolgálat.

Vidéken nagyon sok idõs ember mezõgazdasági tevékenységgel egészíti ki nyugdíját. Az RMDSZ számára, és számomra is elsõdleges cél a kis és közepes gazdaságok fejlõdése, a vidéki családok létbiztonságának megteremtése. Azért dolgozunk, hogy a gazdák - fiatalabbak és idõsebbek egyaránt - meg tudják õrizni földjeiket saját maguk és a közösség  számára.

- Az elmúlt évtizedben kitõl tanultál a legtöbbet az RMDSZ-en belül?

- Dr. Bónis István parlamenti képviselõtõl nagyon sokat tanultam. Kezdve azzal, hogy miként kell a politika és az adminisztráció útvesztõiben lavírozni ahhoz, hogy elérjük azt, amit szeretnénk, folytatva azzal, hogy miként kell a szervezeten belül megszervezni a munkánkat ahhoz, hogy az hatékony legyen, s végül, de nem utolsó sorban, miként kell empátiával közeledni az emberek irányába, hogyan kell az ügyes-bajos gondjaikra megoldást találni.

Ugyanakkor sokat „lestem” el mások példáján keresztül is, akik nem feltétlenül az RMDSZ-ben tevékenykednek, legyen szó iskolai tanárról vagy kollégákról, barátokról.

 

„... az újítás építkezést és megerõsödést jelent...”

 

- Végezetül megkérdezem: miért adjuk decemberben a voksunkat Apjok Norbertre?

- Fiatal, de elszánt és elkötelezettje vagyok a közösségi munkának. Talán a neveltetés vagy a sokéves ifjúsági szervezkedés az oka, nem tudom?! Azt tudom viszont, hogy nem egyedül fogok minden nehézséggel megküzdeni, hanem erõs és elszánt csapatunk lesz a parlamentben. Az én küldetésem a máramarosi magyar közösség helyzetbe hozása, hogy ne más megye képviselõje foglalkozzon másodsorban a mi ügyeinkkel, hanem továbbra is legyen közvetlen beleszólásunk az országos döntéshozásba.

Hiszek abban, hogy az újítás építkezést és megerõsödést jelent. Mindenkinek megvan a helye ebben a munkában, minden generációnak van feladata ebben a küzdelemben. Az idõsebbeknek a tapasztalata. A középkorúaknak az edzettsége, a fiataloknak a munkabírása, az ifjaknak a lendület és a más világlátás az erõssége. Ezeket kell a közösség szolgálatába állítsuk, ebben vállalok feladatot és munkát.

Lejegyezte: Tamási Attila

(Bányavidéki Új Szó)

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


k rmdsz
Uj Szo

PIACZ, apróhirdetések

Szükséged van pénzre? ha igen, email: (dakany.endre@gmail.com) Adunk hitelt, hogy segítse az embereket, cégeket, hogy frissítenie kell a pénzügyi állapotát (...)

Legális és megbízható hitelek Pénzügyi segítséget keres ésszeru feltételekkel, és 24 órán belül pénzre van szüksége (...)

Ingyenes hitelek vállalkozás indításához Komoly és gyors magánhitel Hitelt keres tevékenysége felélesztésére, akár egy projekt (...)

adj fel hirdetést
Rmdsz
tmh
Reklam
Reklam
Reklam
k rmdsz
banyavidek