no
2024. április 27., szombat Zita napja
árfolyam:
1 euro = RON
1 dollár = RON
100 forint = 0 RON

Miért a Mária-ikon és a csodatevő feszület előtt imádkozott Ferenc pápa a Szent Péter téren?

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

Ferenc pápa pénteken 18 órakor a Szent Péter-bazilika előtt imádságot vezetett, Isten igéjének meghallgatása és a szentségimádás után Urbi et Orbi áldást adott, melyhez teljes búcsú kapcsolódott. A szertartás a Salus Populi Romani-kegykép és a csodatévő feszület előtt zajlott. Miért éppen előttük imádkozott a pápa? – erre keressük a választ.


A válasz a kegykép és a csodatévő feszület történetében és a hozzájuk kapcsolódó, a korábbi és a jelenlegi egyházfők kapcsolatában rejlik.

Március 15-én, vasárnap délután Ferenc pápa elhagyta a Vatikánt, és ellátogatott a Santa Maria Maggiore-bazilikába, hogy imában forduljon Szűz Máriához, a Salus Populi Romanihoz, akinek ikonját ott őrzik és tisztelik. Ezt követően a San Marcello al Corso-templomban a csodatevő feszület előtt imádkozott a Szentatya.

*

A Salus Populi Romani (a római nép megmentője) elnevezésű kegykép Róma legnagyobb tisztelet övezte Mária-ábrázolása. Leghíresebb másolata a częstochowai Fekete Madonna. Ferenc pápa 2013. március 14-én, a megválasztása utáni reggelen a kegykép előtt imádkozott, és hasonlóan tesz külföldi apostoli útjai előtt és után is.

Az ikon a kereszténység első évezredéből származik, a hagyomány szerint Szent Lukács festette. A középkorban többször átfestették, ezért nehezen lehet meghatározni valódi korát, a művészettörténészek az 5. és a 12. század közötti időszakra datálják. Évszázadokon keresztül a keresztelőkápolna kapuja felett függött, majd a 12. századtól a főhajóba került, 1613-tól pedig a kegykép részére kialakított Pál-kápolna oltára fölé helyezték.

Ugyanakkor a Római Szertartáskönyv azt írja, hogy „A Liberius-bazilikát, amit ma Santa Maria Maggiorénak hívnak, Liberius pápa (352–366) alapította, és III. Sixtus újíttatta fel, bővíttette ki. Liberius pápa kiválasztott egy nagy tiszteletnek örvendő képet, amit a pápai oratóriumban helyezett el. Valószínűleg Szent Ilona, Constantinus anyja hozatta Rómába a 4. században.”

A 117×79 centiméteres ikont bizánci stílusban, cédrusfára festették. Szűz Máriát ábrázolja kék színű, arannyal díszített köpenyben, a karjában Jézussal, aki bal kezében egy könyvet tart, jobbjával pedig áldást oszt. Jézus az édesanyjára tekint, Mária pedig arra, aki szemléli.

A legrégebb óta tisztelt Mária-kegykép Rómában, még ha egyes történelmi korokban alább is hagyott kultusza más ikonokkal szemben. Ezzel együtt a 14. századtól már csodatévő ikonként is tisztelték. XII. Piusz pápa 1950-ben mondta ki Mária mennybevételének dogmáját, és 1953-ban körmenetben vitette át a képet a városon, ezzel indítva el az Egyház történetében első Mária-évet. 1954-ben elrendelte Boldogságos Szűz Mária királynő ünnepét, és megkoronázta a Salus Populi Romani-ikont.

A korábbi pápák is nagy tisztelettel viseltettek a kegykép iránt. I. Gergely 593-ban körmenetben hordoztatta körbe, hogy véget vessen a Rómát sújtó pestisjárványnak. 1571-ben V. Piusz az ikon előtt imádkozott a lepantói csatában való győzelemért. 1837-ben XVI. Gergely pápa a kolerajárvány végéért imádkozott a kép előtt. Szent VI. Pál és Szent II. János Pál az ifjúsági világtalálkozók védőszentjének nevezte, és XVI. Benedek is több alkalommal imádkozott az ikon előtt.

 

Március 15-én Ferenc pápa a Santa Maria Maggiore-bazilikából kilépve egy szakaszt gyalog tett meg a Via del Corsón, elzarándokolt a San Marcello al Corso-templomba, ahol az a csodatevő feszület található, amelyet 1522-ben hordoztak végig a város kerületein, hogy véget érjen a „nagy pestis” Rómában.

A sötét fából készült feszület a 15. századból származik, a sienai iskola alkotása, számos csoda fűződik hozzá. 1519. május 23-án éjjel tűz pusztította el a templomot. Amikor a hívek másnap a romokhoz mentek, rátaláltak a még füstölő hamuban a teljesen sértetlen feszületre. Ekkor született meg a ma is működő a Legszentebb Feszület Társasága (Compagnia del Santissimo Crocifisso).

Szent II. János Pál pápa a 2000-es jubileumi évben, a megbocsátás napján a Szent Péter-bazilikában

1522-ben súlyos pestisjárvány sújtotta Rómát. Lakói emlékeztek az 1519-es csodára, és úgy döntöttek, hogy körmenetben viszik a feszületet a San Marcello-templomtól a Szent Péter-bazilikáig. A bűnbánati processzióban részt vett a papság, a szerzetesek, a nemesek, a lovagok és a nép. A hatóságok a fertőzésveszély miatt megpróbálták megállítani a menetet, de nem sikerült. Augusztus 4-én indultak a kereszttel, és augusztus 20-áig tartott útjuk, amikor a pestis elmúlt Rómában.

Ettől fogva nagycsütörtökönként körmenetet tartottak a csodatévő feszülettel ugyanazon az útvonalon. Az 1600-astól a 2000-es jubileumi évig, azaz ötven évenként a keresztet ünnepélyesen elvitték a Szent Péter-bazilikába, és ott hódoltak előtte a rómaiak. A kereszt hátára bevésik annak a pápának a nevét, aki a körmeneten részt vett. Az utolsó bevésett név Szent II. János Pál pápáé, aki a 2000. jubileumi év során, a megbocsátás napján átölelte a keresztet.

(magyarkurir.hu)

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


k rmdsz
Uj Szo

PIACZ, apróhirdetések

Legális és megbízható hitelek Pénzügyi segítséget keres ésszeru feltételekkel, és 24 órán belül pénzre van szüksége (...)

Ingyenes hitelek vállalkozás indításához Komoly és gyors magánhitel Hitelt keres tevékenysége felélesztésére, akár egy projekt (...)

Loan Offer hello we Offer quick Loan.... Are you a businessman or a woman? Are you in any financial (...)

adj fel hirdetést
Noileg
tmh
Reklam
Reklam
Reklam
k rmdsz
banyavidek