no
2024. május 08., szerda Mihály napja
árfolyam:
1 euro = RON
1 dollár = RON
100 forint = 0 RON

Ukrán válság - összefoglaló

| Vélemények 1 | Nyomtatom | A+ | A-

Egy kijevi bíróság elfogatóparancsot adott ki a Krími Autonóm Köztársaság Moszkva-barát miniszterelnöke és parlamenti elnöke ellen. Közben ötszáz orosz deszantost dobtak partra Szevasztopolban, és visszatértek az orosz katonák a Szimferopol melletti Perevalnoje falunál állomásozó ukrán dandárhoz. A Pentagon megkétszerezte a balti államok légtérellenőrzésében résztvevő gépeinek számát, és a térségbe küldött egy légi utántöltő gépet is.


Elfogatóparancsot adott ki egy kijevi bíróság a Krími Autonóm Köztársaság Moszkva-barát miniszterelnöke és parlamenti elnöke ellen.

Az UNIAN ukrán hírügynökség szerint a törvényszék az ügyészség kérésére adott ki elfogató parancsot Szerhij Akszjonov krími miniszterelnök és Volodimir Konsztantinov parlamenti elnök ellen. Az ügyészség az alkotmányos rend erőszakos megváltoztatására vagy megdöntésére irányuló kísérlet, illetve államhatalom megszerzésére irányuló cselekmények miatt folytat ellenük büntetőjogi eljárást.

A krími parlament többségi, orosz ajkú képviselői a múlt pénteken hagyták jóvá a dél-ukrajnai autonóm terület új kormányának összetételét. A parlament előző napon menesztette a korábbi kormányt, és Akszjonovot, az Orosz Egység pártjának vezetőjét választotta a minisztertanács elnökévé. A parlament emellett május 25-re - az ukrán elnökválasztással azonos napra - népszavazást írt ki a köztársaság autonóm státusáról és jogköreinek kibővítéséről, majd két napra rá a referendum időpontját előre hozta március 30-ra.

A kijevi kerületi közigazgatási bíróság a minap törvénytelennek minősítette a krími parlament döntéseit.

Ötszáz orosz deszantos érkezett Szevasztopolba

Közel ötven haditechnikai egységet és ötszáz deszantost szállítottak partra az orosz Fekete-tengeri Flotta deszantos hajói Szevasztopolban - jelentette csütörtökre virradóra egy helyi internetes kiadvány.
 

A Grazsdanszkaja Oborona (Polgári Védelem) című honlap közlése szerint a szevasztopoli Kozák-öbölben (Kozacsa buhta), az orosz flotta tengerészgyalogsági dandárjának közelében szállították partra a deszantosokat és a haditechnikát.

A katonák bementek a tengerészgyalogsági támaszpont területére. Külsejükből ítélve az Oroszország területén élő kisebbségekhez tartoznak. A Interfax-Ukraina hírügynökség megszólaltatott ezzel összefüggésben egy katonai szakértőt, aki szerint az, hogy a katonák a kisebbségekhez tartoznak, megnehezíti annak a moszkvai állításnak az alátámasztást, hogy a Krímben nincsenek orosz katonák, hanem csak helyi önvédelmi egységek.

Visszatértek az orosz katonák a Szimferopol melletti dandárhoz

Visszatértek az orosz katonák a Szimferopol melletti Perevalnoje falunál állomásozó ukrán dandárhoz, amelyet napok óta blokád alatt tartottak, majd szerda este váratlanul feloldották a zárlatot és távoztak - jelentette csütörtökre virradóra az UNIAN hírügynökség több forrásra hivatkozva.

Az orosz katonák visszatérését megerősítették az ukrán védelmi minisztériumban is.

Vladiszlav Szeleznev, a védelmi minisztérium krimi sajtóközpontjának vezetője szerda este közölte, hogy orosz katonák 35 katonai és páncélozott járművel távoztak a Perevalnoje melletti dandár közeléből.

"Mindnyájan távoztak. Hova? Egyelőre ez nyitott kérdés" - mondta Szeleznev.

Néhány perccel később Dmitro Timcsuk, a kijevi katonapolitikai kutatóintézet vezetője azt írta a Fecebook közösségi portálon, hogy hasonló a helyzet Feodoszijában és Bahcsiszarajban is. Timcsuk szerint az orosz katonát szerte a Krímben feloldják az ukrán laktanyák blokádját. Timcsuk azt mondta: egyes értesülések szerint távozásuk "megszállók orosz egységek rotációjával" magyarázható.

Lebukott egy orosz titkosügynök

Az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) egyik nyugalmazott tisztje az ukrán tévéhíradó krími bejátszásában felismerte az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) egyik ügynökét - jelentette csütörtökre virradóra az UNIAN hírügynökség.

A SZBU volt tisztje közölte a Szabadság Rádióval, hogy a Krím félsziget megszállásáról szóló szerdai rendkívüli tévéhíradóban ismerte fel az "orosz csekistát". Elmondta, hogy régebbről ismerte az FSZB-ügynököt, 2007-2008-ban futott össze vele a Dnyeszter-melléken. Az illetőt szerinte Andrej Jurjevics Csecseljnek hívják, a férfi orosz állampolgár, és annak idején az orosz hadsereg katonai megfigyelőjeként tevékenykedett a Dnyeszter menti Köztársaságban. Csecselj a rendkívüli helyzetek kezelésére szakosodott, külföldön állomásozó orosz csapatokhoz rendelt FSZB-ügynök - tette hozzá.

Az SZBU szerint az orosz titkosügynök jelenleg ugyanolyan feladatot lát el a Krímben, mind annak idején a Dnyeszter-melléken, jelesül különleges hírszerző, megfigyelő és ellenőrző küldetést teljesít az orosz katonák nyújtotta fedezékben.
A krími válsággal összefüggésben egyre gyakrabban kerül szóba az, hogy a dél-ukrajnai területnek valószínűleg ugyanolyan jogállása lesz, mint a zömmel orosz anyanyelvűek lakta Dnyeszter menti területnek, amely 1990-ben vált ki a többségében román nyelvű Moldovából, s 1992-ben 15 ezer halottat követelő háborút is vívott vele. A területnek önálló jogi és közigazgatási rendszere van, de egyetlen állam sem ismerte el függetlennek.

Megkétszerezi a Baltikumban harci gépeit a Pentagon

A Pentagon több mint kétszeresére emeli azoknak az amerikai harci gépeknek a számát, amelyek a balti államoknak a NATO által biztosított légtérellenőrzésében vesznek részt - közölte szerdán az amerikai kormány egyik illetékese.
Az ukrajnai válságra adott amerikai válaszlépések keretében az Egyesült Államok egy légi utántöltő gépet is küld a misszió megerősítésére.

A névtelenül nyilatkozó amerikai illetékes szerint az Egyesült Államok a Baltikumban jelen lévő, eddig négy F-15-ös vadászgépből álló köteléket további hat F-15-össel és egy KC-135-ös légi tankerrel erősíti meg.
Chuck Hagel amerikai védelmi miniszter a nap folyamán korábban bejelentette, hogy a Pentagon intenzívebbé fogja tenni a lengyel légierővel folytatott közös kiképzést, és megerősíti az amerikai szerepvállalást a balti államoknak a NATO által egy évtizede biztosított légtérvédelmében.

Az Egyesült Államok januárban vette át a litván, a lett és az észt légtér ellenőrzését. A tervek szerint négy magyar Gripen vadászgép pedig jövő januártól járőrözik majd a balti államok felett.

Szenátusi meghallgatásán a Pentagon vezetője az is elmondta, hogy Washington megerősíti a közép- és kelet-európai NATO-szövetségeseinek védelme iránti elkötelezettségét, válaszul az ukrajnai Krími félsziget orosz megszállására.

Kerry: folytatódnak az intenzív egyeztetések Kijevvel

Megállapodás született Párizsban arról, hogy folytatódnak az intenzív egyeztetések Oroszországgal és Ukrajnával az ukrán válságról - mondta szerda este John Kerry amerikai külügyminiszter, miután egész nap az orosz, a francia, a német, a brit, az uniós és az ukrán diplomácia vezetőjével tárgyalt a francia fővárosban.

"Ma elkezdtünk egy folyamatot, és reméljük, hogy megoldáshoz fog vezetni" a válságban - hangsúlyozta Kerry. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter és Andrij Descsica ideiglenes ukrán külügyminiszter elmaradt találkozóját illetően az amerikai tárcavezető azt mondta, hogy ezzel kapcsolatban nem volt "semmilyen elvárása".
 

Az ukrán minisztert egyébként Kerry maga hozta Párizsba Kijevből kedden este.

Az amerikai és a brit diplomácia egész nap megpróbált nyomás gyakorolni Lavrovra, hogy közvetlenül egyeztessen ukrán kollegájával. Mivel erre már délután sem volt hajlandó, Descsica először bejelentette, hogy elutazik, de aztán mégis Párizsban maradt, s a francia külügyminisztériumba is elment, hogy találkozzon Lavrovval. De a találkozóra végül nem kerül sor, s mindketten külön-külön tárgyaltak Laurent Fabius hivatalában John Kerry amerikai, Frank-Walter Steinmeier német és William Hague brit külügyminiszterrel, valamint Catherine Ashtonnal, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselőjével.

"Nagyon elmélyült egyeztetéseket folytattunk ma. Ez nem könnyű ügy, nehéz" - mondta Kerry.
Megerősítette, hogy tárgyalt orosz kollegájával az ukrán válság rendezéséről, mégpedig a február 21-én Kijevben az időközben leváltott ukrán elnök, Viktor Janukovics és az akkori ellenzék között a francia, a német és a lengyel külügyminiszter közreműködésével megkötött megállapodás alapján. "De nem született megállapodás" Moszkva és Washington között - tette hozzá Kerry.

Az orosz és az amerikai külügyminiszter csütörtökön Rómában találkozik ismét, ahol a líbiai helyzetről fognak egyeztetni.
Kerry megismételte, hogy elképzelhető szankciók bevezetése Moszkva ellen, de "szívesebben találnák egy megfelelő diplomáciai megoldást" - hangsúlyozta az amerikai külügyminiszter.

Felmondott az RT magyar származású műsorvezetője

Élő adásban mondott fel szerdán Liz Wahl, az RT America (korábban: Russia Today) orosz állami finanszírozású televízió washingtoni stúdiójának magyar származású amerikai műsorvezetője.

Wahl a CNN-nek elmondta, hogy olyan családból származik, amely az 1956-os magyar forradalom idején a szovjet csapatok elől menekült Amerikába és, hogy az RT-nél való munkája "etikai és erkölcsi kihívásokat jelent a számára. Az újságírónő magyar és Fülöp-szigeteki származású amerikainak mondja magát.

Elmondta, hogy az apja amerikai veterán és a partnere is pszichiáterként dolgozik egy amerikai bázison.
"Személy szerint nem tudok része lenni egy olyan (televíziós) hálózatnak, amelyet az orosz kormány finanszíroz és amely tisztára mossa Putyin cselekedeteit" - mondta a CNN-nek. "Büszke vagyok arra, hogy amerikai vagyok és hiszek az igazság közvetítésében" - tette hozzá.

Liz Wahl kijelentette, hogy az RT putyinista propagandát folytat és ócsárolja Amerikát. Amiatt telt be nála a pohár, mert a nap folyamán az Rand Paul kentuckyi szenátorral általa készített interjúból kivágták a krími inváziót bíráló részt, emellett Viktor Janukovics bukott ukrán elnök volt ellenzékének egészét fasisztaként kellett bemutatni.

A csatorna önreklámnak nevezte a műsorvezető nyilvános felmondását és rámutatott, hogy egy újságírónak rendes esetben a szerkesztőjével kell tisztáznia azt, ha valamilyen panasza van.

Wahl két nappal az után jelentette be távozását az RT-től, hogy a csatorna egy másik műsorvezetője, Abby Martin a kamerák előtt ítélte el a krími orosz katonai intervenciót, és a szerkesztői függetlenségére hivatkozva kijelentette, hogy nem hajlandó azt mentegetni. Martin - aki korábban az amerikai beavatkozásokat is elítélte - ugyanakkor nem távozott a televíziótól, és az RT az ő kifakadásával kapcsolatban az közölte, hogy a csatorna újságírói nyíltan kifejezhetik álláspontjukat.

Az RT-t az orosz külügyminisztérium weboldala elsőrendű médiaforrásként kezeli, a Columbia Journalism Review szerint pedig Vlagyimir Putyin orosz elnök "konfrontatív külpolitikájának folytatása". Az angol nyelvű RT Americán júniustól saját műsora van a CNN veterán talkshow-házigazdájának, Larry Kingnek.

Az orosz, angol, spanyol és arab nyelven sugárzó RT 30 műholdon és mintegy 500 kábelszolgáltatón keresztül 550 millió nézőhöz jut el öt kontinens több mint 100 országában. Az Egyesült Államokban, ahol potenciálisan 85 millióan férhetnek hozzá, 2012-ben az RT a második legnagyobb nézettségű külföldi hírtelevízió volt a BBC World News után.

Rendkívüli uniós csúcstalálkozó az ukrán válság miatt

Rendkívüli tanácskozást tartanak csütörtökön Brüsszelben az Európai Unió állam- és kormányfői az ukrajnai válságot katonai beavatkozással súlyosbító Oroszország elleni esetleges büntetőintézkedésekről és az Európai Bizottság által Ukrajnának szánt mentőcsomagról.

A tagállamok külügyminisztereinek hétfői, szintén rendkívüli tanácsülése a szankciók között a vízumegyeztetésekről, valamint az új partnerségi megállapodásról szóló egyeztetések felfüggesztését említette, de egyéb "célzott intézkedéseket", sem zárt ki. A tanácskozást követően a szövegezést ismerő diplomaták úgy nyilatkoztak, hogy bár ez nincs benne feketén-fehéren a zárónyilatkozatban, a külügyminiszterek szándéka az volt, hogy a rendkívüli uniós csúcsig adjanak haladékot Vlagyimir Putyinnak az ukrajnai krízis enyhítésére.

A 11 milliárd euró (15 milliárd dollár) értékű pénzügyi mentőcsomagból 3 milliárd közvetlen uniós forrásból származó kedvezményes kölcsön és támogatás, 8 milliárd pedig az Európai Beruházási Bank és az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank által folyósítandó hitel lenne.

Magyarországot a csúcstalálkozón Orbán Viktor miniszterelnök képviseli.

(hirado.hu)

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek

putyinov 2014.03.06 08:56:34
putyin roka meg nem mondta ki a vegszot, csodásan taktikázik. Ne felejtsük a Sziriai konfliktust o oldotta meg es nyertesnek jott ki, mindnbol jol jon ki. oroszorszag feltamadt. hogy jo vagy rossz...nem tudom


Reklam


k rmdsz
Uj Szo

PIACZ, apróhirdetések

Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)

Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)

Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)

adj fel hirdetést
n
tmh
Reklam
Reklam
Reklam
k rmdsz
banyavidek